Yurt Dışın’da Scuba & Dalış Yapılabilecek Yerler?

Yurt dışında scuba yapılabilecek en gözde dalış noktalarını sizin için listeledik umarız beğeneceksiniz..

 

Silfra Çatlağı – İzlanda

İki kıta arasında scuba dalış yapamaya ne dersiniz? Bu unutulmaz deneyimi İzlanda’nın Thingvellier Doğa Parkı’ndaki Silfra Çatlağı’nda deneyimleyebilirsiniz. Çatlak Þingvallavatn gölü içinde bulunuyor. Amerikan ve Avrasya kıta plakaları arasındaki bu çatlaktaki su, dünyadaki en berrak sulardan biri sayılıyor. Bu çatlak, iki kıta plakasını birbirinden yılda bir birkaç santimetre ayıran kıta kayması sonucu oluşmuş. Buzullardan gelen suyun lav tabakalarında filtrelendikten sonra göle akmasıyla da bu berrak su oluşuyor. Burada scuba dalış yapmanın en ayırt edici yanı suyun berraklığından dolayı oluşan görüş mesafesi ve vertigo hissi.

Magnetic Adası-Avustralya

Magnetic Adası aslında kanguru ve ulusal yaban hayat kolonisi ile meşhur. Aynı zamanda oldukça geniş bir dalış yelpazesi sunan adanın yumuşak eğimli plajları göz dolduruyor. Şaşkınlık verici yabani bir sualtı dünyası görebileceğiniz adada fantastik mercan ve resiflere bayılacaksınız.

Cocos Adaları – Kosta Rika

Cocos Adası, Kosta Rica’nın 300 mil güneybatısında, Pasifik Okyanusu’nda yer alıyor. Cocos’un sualtı sakinleri; sayısız beyaz yüzgeçli resif köpekbalığı, çekiç kafa köpekbalığı sürüleri, yunus, manta ve marbled ray, dev mürenler ve tabi arada bir uğrayan balina köpekbalıkları… Elbette görecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Cocos Adası, aynı zamanda, egzotik kırmızı dudaklı yarasa balığı dahil olmak üzere 27 çeşit endemik balığa da ev sahipliği yapıyor. Karada da çok farklı türde bitkiler ve kuşlar görmeniz mümkün.

Baa Atoll-Maldivler

Maldivler’de birbirinden farklı dalış bölgeleri var. Hepsi de kendine özgü yapı, bitki örtüsü ve faunaya sahip. Bu dalış mevkilerinin arasında yüzüp, hepsini keşfetmeniz de seçebileceğiniz alternatifler arasında. İzole ve büyüleyici bir deneyim içinse Baa Atoll’u denemelisiniz. Maldivlerin en etkileyici deniz altına sahip adasında binlerce değişik tür deniz canlısıyla karşılaşacaksınız. Burada profesyonel dalış deneyimi, dışında şnorkelle gezinmek bile büyülenmeye yetiyor.

Malta

Küçük bir adalar ülkesi olan Malta, tarihi yapıları ve deniz turizminin yanı sıra sualtı hazineleriyle de oldukça etkileyici. Akdeniz’in en iyi dalış bölgelerinden biri olan Malta’da henüz keşfedilmemiş ve dalış yapılmamış pek çok nokta var. Malta’nın dalıcılar açısından en turistik noktası olan Blue Grotto’ya tekne turları da düzenleniyor. Burada büyüleyici deniz mağaraları var. Batıklara ilgisi olan dalıcılar için ise HMS Maori ve X127 adlı iki dalış noktası mevcut. Comino Adası’ndaki Blue Lagoon dünyanın en güzel denizlerinden biri olarak biliniyor. Şnorkelle dalış için son derece uygun. 3 metrelik derinliğiyle tüple dalış yapanları pek cezbetmese de, burada her seviyeden dalıcıya hitap eden muhteşem bir sualtı mağarası var. Malta’nın diğer bir adası olan Gozo’da ise, 60 metrelik derin sularıyla profesyonel dalıcılara hitap eden Dwejra Noktası ve devasa kaya kütlesi Fungus Rock bulunuyor. Yılın 365 günü dalış yapılabilen Malta’da kış aylarında su sıcaklığı 13 derecenin altına düşmüyor.

Kızıldeniz

Dalıcıların ‘hacı olduğu yer’ olarak nam salan Kızıldeniz, dünyada dalış yapılacak yerler arasında birinciliği fazlasıyla hak ediyor. Kzıldeniz’in en çok rağbet gören dalış bölgeleri, Mısır sınırları dahilindeki Hurghada, Sharm el-Sheikh ve Dahab. Ürdün’ün güneyindeki Akabe de, Kızıldeniz’in oldukça popüler bir başka dalış noktası. Kızıldeniz’in mercanları ve deniz canlıları koruma altında olduğundan; bölgede binin üzerinde canlı, beş yüzün üzerinde mercan çeşidi var. Dünyada hiçbir denizde bu kadar çeşitlilik yok. Dünyanın en iyi su altı batıkları da yine burada bulunuyor. 12 ay boyunca dalış yapılabilen bölgede, su sıcaklığı 25 derecenin altına düşmüyor. Öne çıkan Tiran Adası, Blue Hole ve SS Thistlegorm batığı Kızıldeniz’in dünyaca ünlü dalış noktaları.