Yerli Mi Yabancı Araç Mı ?

Ülkemiz son yıllar’da girişimci hamleler yapıyor,otobil üretmek gibi peki sizce yerli araç mı bildiğimiz yabancı araçlar mı tercih edilmelidir.

Ülkemizin attığı geç kalan bu adımı öncelikle Hayırlara vesile olmasını ALLAH’dan niyaz ediyoruz.Şunun öncelikle altını çizelim Yerli otomobiller ileride sayın Ceo’nun vaadleri dahilinde piyasaya sürülür ise tabiki her Türk vatandaşının tercihi Yerli araçlar olmalıdır.Biz burada yapılan eksikleri sezip sizle paylaşıyorsak buradaki amacımız tedbiri alın takdiri ALLAH’a bırakın felsefemizden geçiyor.Bizim bu yazıları yazmamıza iki sebep var bir harcanan sermaye Ulusumuzun bütçe desteği ile yapılıyor,ikinci sebep ise halkı aydınlatacak yeterli kanıtlı test yapılmamasıdır!Doğruları söylüyoruz diye Vatan haini asla edilmemeliyiz!Keza yazdığımız yazı ile inşallah iki buçuk sene sonra biz yalancı çıkarız.Her ne olursa olsun yazımız ALLAH’ın izni ile bu  geçecek süreçte blogumuz’da kalacak.

Lakin duygusallık bir yana olaya objektif olarak bakmak’da fayda var biz olayı tüm olasılıklar ile değerlendirdik.İstekler icatları doğurur son yıllarda artan yakıt fiyatları ve Avrupa Ülkeleri ile olan çekişmeler ambargolar ve Ülkemizin Avrupa Ülkelerine ihracat konusundaki mecburiyetleri toplumca bilinen gerçekler.Ülkemizin son yıllardaki ilerleyişi ve otomobil sektöründe Yurt dışına bağımsız olma girişimi Yerli otomobil üretmekdeki yegane sebebdir.Sizce yaptığımız bu girişim ne kadar sağlıklıdır.

Öyle ya üretelim derken kırk kanaat geçinen halkın birikimini de kaybetmesine sebep olur mu? Konuyu tüm gerçekleri ile ele aldık.

Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde halka arz etti vitrine çıkan aracın açılışını yaptılar.Yerli araç üretici firma adına konuşan Ceo özetle aracı şöyle tanıttı 30 dakika şarj ile 500 kilometre yol gitmek’de olduğunu ve günümüzde var olan köklü firmalar da olan araç donanımlarının Yerli araç’da olduğunu hatta buna ek olarak hiç bir firmada bulunmayan bir de harici özellik  donanım olduğunu belirttiler.

Peki sizce bunlar halka inandırıcı geldi mi? Sayın Cumhurbaşkanımızın zamanı olmayabilir! Niçin testini sümülatör üzerinden değil de Ülke kaynaklarımızdan destekle üretilen bu aracı görücüye 500 kilometrelik bir güzarğah’da yapılmasını yönünde üretici firmaya zorumlu şart koşmadılar?Medya’da haber diye gezen onlarca muhabir var neden üreticilere bu yönde şart koşulmadı.Hatta İstanbul trafiğinde sabah akşam mesai başlangıcı bostancı-topkapı arası sabah 3 saat akşam 3 saat bu mesafe arası 40 km kışın araç tekeri dönmicek araç ivme yapamıcak şarz için elektrikli motor teker o trafikte dönmezken devre dışı kalorifer far vs. çalışır durumda 500 km yapacak araç bu şartlarda denendi mi?Denense dahi söz konusu şartlarda 40 km yol şarj etmeden gidebilecek mi ?

Sayın üretici firmanın Ceosu vaadde bulunduğunuz konulara dair bir de söz konusu aracı pistte görelim değil mi? Sayın Ceo bey siz 500 km dediniz Ankara-İstanbul arası 430 kilometre biz buna da razıyız aracı her seferde şöför değişimini siz yapın şöför yanına medya’dan üç haberci arkadaş toplam da dört kişi 300 kilo ile İstanbul-Ankara bir ay boyunca çeşitli koşullarda gece,gündüz,yağışta ve soğuk’da her seferde haberci ve şöförleri değiştirerek araç 430 km’de 30 dakikalık şarj edilecek Trt’nin her hangi bir kanalından canlı halka arz edin ve halka aracın güvenilirliğini ıspatlamış olun ki satışa sunduğunuz’da sorun yaşanmasın.

Aracı dört kişi 300 kilo ile gece gündüz o bolu rampasında rakımın yükselip hp nin düştüğü yağışın karın olduğu gece far,stop yandığı kalorifer çalıştığı sileceğin çalıştığı torpido’da ki görüntü olan ekranların işlevde olduğu canlı bir teste tabi olsun keza bunun kliması var bu saydıklarımızın hatrı sayılır bir elektrik tüketimi var değil mi ?

Hem halk olarak dedikodu yapıp günaha girmezdik o vesile ile aylarca bu Ülkede adalar’da modalar da programlar yapılıp izletildi, şahsen bizler Ülkemizce atılan bu adımı Trt üzerinden Ankara İstanbul yapılacak her seferi bizler dört gözle izlerdik.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım gerçekçi olalım malesef ki daha elimizde kendimizin ürettiği basit bir benzinli motorumuz dahi yok,dizeli saymadık bile hatta ilginçtir ki devrim dışında üretilmiş aracımız’da yok.Malesef ki bunca markanın,kalitenin ve örneğin içinde tekerleği yeniden bulduk demenin de manası yok.

Kendimizi kandırmamızın da gereği yok yapabilirmiyiz ALLAH’ın izni ile inşallah yaparız.Yapılamıyacak imkansız bişe değil.Lakin önce sürünmek sonra dikilmek sonra yürümek gerek biz bunları yapmadan koşmaya çalışıyorsak işten anlayıp varolan doğruları önceden sezip söyleyen birileri olmalıdır.

Yapılması gereken doğrular şöyleki

Tesla elektrikli araç üretiminde başta giderken diğer markalar teslaya karşı rekabet bazında açmış oldukları elektroniksel savaş varken Mercedes Bmw yeni ürettiği başlangıç modellerin de motorlarını Reneult ve Peugeot temin edip açtıkları savaşın sürdürülebilir olması için alt segmentlere yatırım yapmıyıp o zamanı ve yatırımı elektrikli araca yapıyor olmaları sizce basit midir?

Gerçekçi olalım biz bu sektör’de yeniyiz ve bu araçların motor şanzıman aksamını ithal edip yeni üretilecek Yerli araçlara takıp piyasaya sürmüş olsak daha mantıklı olmaz mı? Motor şanzıman aksamlı yedek parçası’da sorunsuz piyasa da bulunur halk’da tedirgin olmaz.

Sadece kasa-karisör başlangıç’da değişmiş oluruz ve ürettiğimiz aracın bir çok elektroniksel,donanımsal ve yazılımsal hataları olacak onları minimuma çekerken öte yandan aracın yol tutuşunu artırılma yönelik adımlar atılmalı diğer yandan da bu bilinen önde gelen firmaların mühendistlerin’den Yerli oto üretimimize ithal edip onların tecrübelerin’den faydalansak daha mantıklı olmaz mı?

Varsayıyoruz ki kasasını tasarladığımız ithal motor ile iki sene denediğimiz olası hatalarını giderdiğimiz diğer yandan benzinli ve dizel motor şanzımanı kendimiz üretme çalışmalarını sürdürüp hazırladığımız motorları ileri ki senelerde araca ilave etsek ve ürettiğimiz bu araçları piyasadaki en ucuz araçla rekabet edecek düzeye gelince piyasaya sürsek daha gerçekçi olmaz mı? Sebep şu kimse Mercedes Bmw vs.. diğer kalite bilinen araçlar varken Yerli diye bu araca onlara verdiği parayı vermez.

Yıllardır üretilen araçlar yürüyen donanım olarak bizim onlara bakıp örnek alarak üreteceğimiz tabiri caiz ise kopya çekeceğimiz bir ürünün orjinali dururken klonlanana para yatırmak doğru olur mu?En son elektrikli aracı üretme çalışmalarına bakmalıyız ki gerçeklik payı olsun.Biz yıllardır sondan başlmadık mı? Önce binaları dikip sonra asfalt kırıp alt yapı yapmadık mı ?

Mevzu şudur ki piyasa’da olmayan bir alet üretmiyoruz.Hiç üretilmeyen bir alet olsa hay hay lakin dış Ülkeler uçanını yüzenini yapmaya başlarken biz daha yeni tekerleklisini yapmaya çaba sarf ediyoruz. Tekerleklisini’de başlanacak en son yerden (elektrikli) üretmeye çabalıyoruz.Benzinli ve dizelini yaptıkdan sonra elektriklisi üretilmelidir.Gayemiz el alem paramızı alacağına Ülkemizin ürettiği ürünü kullanıp Yurt dışına çıkan paraların Yerli üretimle Yurt içinde kalması değil mi ?

 

Bu durumda konuya bilinçli yaklaşmak da fayda var. Yaptığınız araç elektrikli şöför kısmı komple navigasyon gösterge cıvıl cıvıl anladık.Peki yolcu ön koltuk’da ki ekran ne alaka,bu ekranlar’dan elimizde fazla mı var ?

Bu ekranlar klima,kalorifer,silecek,far,stop,aracın yüklü iken tüketeceği elektrik,navigasyon ekran, göstergeler,keza rampa çıkarken tüketeceği elektrik hesaplaması yapıldı test edildi mi?

Nereden geliyor bu bitmez tükenmez enerji Yerli araçta pil (batarya) değilde nükleer santral mi var ?

Araç’da şarj dinamosu olsa o kadar elektriği üretecek diye haftada bir kollektör yakar.

Yoksa yaptığınız araç elektrik değil su ile mi gidecek?

Hayır yoksa yılmaz erdoğanın vizontele’de dediği gibi bitmeyen bir pil yaptınız da dünya’nın bundan haberimi yok az ayaklarımız yere basmalı biz Yerli otomobili üretip çoğaltarak ilke imza atacağız.Yılların önde gelen firmalarına kafa tutmak abes hayelcilik olmaz mı?

Biz Yerli otomobili üretirken ucuza maal edilmeliyiz.İlk üretimler de rakip olarak da reno,pejo,dacia,hyundai gibi araç kalitesinde fiyatı ise bu araçlardan bir tık daha ucuz cazip olmalıdır’ki halkı teşfik edebilsin.

Tesla Mercedes Bmw firmalar sırf elektrikli araç motor iyileştirme babın’da başlangıç segment ihracat araçlarına başka firmalar’dan motor alıp taktılar yatırım yapmayıp zaman kaybetmemek için tüm bilgi birikim imkanlarını seferber edip elektrikli aracı geliştirmek için yıllardır’da yapmaktalar. Bu disiplinde yıllardır çalışmalarını sürdüren bu firmalar 30 dakika’da şarj olup 500 km yol gideni yapamadılar da bu yatırımcıların arasındaki sektöre yeni atılarak onların yapamadıklarını bu acemiliğimiz ile her engeli aştık dünya’nın yapamadığını biz mi yaptık maşallah.

Zamanın şöyle kötü bir huyu var,var olan gerçekleri ilerleyen günler içerisinde ortaya çıkarması gibi zaman her şeyi gösterecektir.

Sanılmasın ki Mercedes Bmw ‘nin hataları yok ve biz dürüst objektif bakışımızla onların eksiklerini’de görüp sizleri bilgilendiriyoruz.

Mercedes Mi Bmw Mi ile alakalı haberimize gitmek için buraya tıklayınız.