Yeni Yıl Tatilinde Gidilecek 5’Tatil Şehri

Malüm bir senenin sonuna yaklaştığımız bu aylar’da yeni yıl  tatile gidelim deyip nereye gideceği konusunda karar veremeyenler …

  • Uludağ, Olimpos Dağı olarak da bilinir. Bursa ili sınırları içinde, 2543 m yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağ.Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu dağdan CEBELİ RUHBAN diye söz eder. Ayrıca halk arasında KEŞİŞ dağı olarakta bilinir. Homeros Uludağ’a Olympos Misios veya Bithynik Olymp diyordu, Truva savaşları, Apollon ve diğer Yunan tanrıları tarafından buradan izleniyordu.
  • Kartalkaya, Bolu ilinin doğu tarafında Köroğlu Dağları’nda bir kayak merkezidir. Türkiye’nin sayılı kayak merkezlerindendir. Grand Kartal Otel, Kartal Otel, Dorukkaya Otel ve Golden Key Kartalkaya her kış kayak severleri ağırlamaktadır. Kayak, kızak ve snowboard kiralama hizmeti de vardır.
  • Geçtiğimiz yıllarda İzmit’e bağlı olan Kartepe şu anda Kocaeli’nin bir ilçesi olarak biliniyor.Kartepe Kayak Merkezi ülkemizde ve dünyada kış sporlarına meraklı; tatili yükseklerde ve karlı günlerde, konforlu mekânlarda yaşamayı seven insanlara, mükemmel doğasıyla “merhaba” diyecek önemli kayak merkezlerimizden birisidir. Kartepe kayak otelleri şirin pansiyonları, ormanları, göl manzarasıyla tatilcilerin yeni adresi olmaya başlamış, yepyeni bir merkezdir.
  • Kış turizminin dünyaca ünlü merkezlerinden biri haline gelen Erzurum şehrimizde yer alan Kandilli Kayak Merkezi, adını 2011 yılında düzenlenen, kayaklı koşu ve biatlon karşılaşmalarının yapıldığı kış oyunları ile duyurmuştur. Tüm yıl boyunca kış sporlarına açık olan kayak merkezinde pek çok aktivite’ye tanık olabilirsiniz. Kandilli Kayak Merkezi, Erzurum şehir merkezinden yaklaşık 38 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Profesyonel kış sporcularına da hitap eden spor merkezindeki pistlerin uzunluğu ortalama 1710 metre ile 1750 metre arasında değişiklik göstermektedir. Kandilli Kayak Merkezi konuklarına geniş olanaklar sunmaktadır.
  • Erciyes Türkiye’nin Üçüncü Orta Anadolu’nun ise en yüksek dağıdır. 3.917 metre yüksekliğindeki Erciyes’in muhteşem zirvesi o kadar yüksek ki bulutların üstünde kalır. Yaz kış tepesinden kar eksik olmayan görkemli bir dağdır. Kış sporları ve dağcılık için Türkiye’de gidilebilecek en güzel yerlerden biri olan Erciyes, Kayseri ’nin 25 km güneyinde yer alır. Ayrıca Erciyes kayak merkezi sadece ülke çapında değil Dünya çapında üne kavuşmuş bir kayak merkezidir.
  • Bolu ili sınırları içinde yer alan Abant Gölü, kente yaklaşık 30 km. uzaklıktadır. Abant dağları üzerinde arazi kaymaları ile oluşan bu set gölüne E-5 karayolundan ayrılan 20 km’lik asfalt bir yolla ulaşılır. Deniz seviyesinden 1328 metre yüksekte yer alan göl, 1.28 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Yaz kış görselliği ile kendine aşık edecek güzellikte bir tatil mekanıdır.