Türkiye’deki Scuba & Dalış Yapılabilecek Yerler ?

İster ilk kez dalın isterseniz iflah olmaz bir su altı sevdalısı olun dalış keyfini doruğuna kadar yaşayacağınız yerleri sizin için listeledik..

Ayvalık/BALIKESİR

Ayvalık, onlarca ada ve birbirinden güzel dalış noktalarıyla, her dalıcıyı memnun edebilecek potansiyele sahip bir yer. Dalış tekneleri ve dalış merkezleri de kalite ve hizmet açısından çok iyi. Hem yeni başlayan dalıcılar, hem de uzman dalıcılar için son derece uygun bir bölge. Deli Mehmet, Ezer Bey Taşları ve Kerbela en ünlü dalış noktaları. Resifler üzerinde çeşitli türler kolaylıkla gözlemlenebiliyor ve fotoğrafları çekilebiliyor. Ahtapot, orfoz, karagöz, müren, yılan balığı, böcek, ıstakoz, gelincik balığı gibi canlılarla her dalışta karşılaşmak mümkün. Ayvalık, Türkiye’de Gorgonia adı verilen kırmızı mercanların görüldüğü yegane yer.

Kaş/ANTALYA

“Türkiye’de nerede dalınır?” sorusuna en iyi cevap! Kaş, yalnızca deniz canlılarıyla değil, suyun altında yatan tarihiyle de hayranlık uyandırıyor. Uçak ve gemi batıkları, Likya’dan ve Osmanlı’dan kalma arkeolojik batıklar ve MÖ 1300’lü yıllara ait Likya Ticaret Gemisi batığı Uluburun ile Kaş adeta bir su altı müzesi. Büyüleyici fotoğraflar vaad eden Kanyon, Caretta Carettaların gözlemlenebildiği Fener ve II. Dünya Savaşı’ndan kalma bir İtalyan uçak batığına ev sahipliği yapan Flying Fish en popüler dalış noktaları arasında. Meis Adası yakınlarındaki Flying Fish, zor ve akıntılı bir bölge olduğundan yalnızca profesyonel dalıcılara uygun. Her seviyeden dalıcının kendine uygun bir nokta bulması mümkün zira burada 21 farklı dalış noktası var. Küçük bir alanda çok sayıda ve çeşitte dalış imkanı sunması sayesinde, dünyanın da en iyi dalış yerlerinden biri.

Bodrum/MUĞLA

9 metre civarında dikleşip 30 metreye kadar inen derinliğe sahip küçük reef renki deniz altı yaşamıyla sizleri büyüleyecek.Acemi dalgıçlar uygun derinlikte durup aşağıda bulunan büyük orfozları izleyebilirler.Daha deneyimli bir dalgıçsanız siz de orfozla beraber yüzebilirsiniz.Derinlik boyunca devam eden duvar yapısında ahtapotları, mürenleri izlemeniz mümkün olduğu gibi belki bir deniz kaplumbağası ile karşılamanız bile olasılıklar arasında.

Saros Körfezi/ EDİRNE-ÇANAKKALE

Minnoş adası deniz seviyesinden yüksek bir ada olduğu için adanın altında bulunan duvar yapısı dalıcılara zengin bir çeşitlilik sunmaktadır.Dip yapısı sığlıkta kumluktur.Ayrıca bölge mercan oluşumları ile de bilinmektedir. Genellikle kıyıya yakın kayalık bölgelerde turuncu sert mercan oluşumları göz alıcıdır.Bölgede sarpa balıklarını , deniz tavşanlarını  ve bir çok deniz böceğini görebilirsiniz.Kayalıkların arasına gizlenen mürenlere dikkat edin.

Çeşme/İZMİROrtalama 18 metre derinliği bulunan Çeşme Fener adası yine her seviye dalgıç için ideal bir dalış noktasıdır.Özelikle sünger ve mercanları gözlemleyeceğiniz bölgede karagöz gibi küçük balık sürüleri sizinle beraber olacak.Eğer şanslı gününüzdeyseniz belki bir fokla karşılaşabilirsiniz.Adada eski fok mağaraları bulunuyor.