Türkiye’de En Güzel 7 Şelale Hangileri Neredeler ?

Ülkemizde gezilip görülecek bir çok şelale var bunlardan en güzel 7 tanesi sizin için listeledik..

1.Düden Şelaleleri:

Dünyanın dört bir yanından turistleri çeken Düden Şelalesi Antalya şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır. Şelalede bir de mağara vardır. Bu mağara, şelaleyi daha güzel yapmaktadır. Düden Şelalesi, bu mağaradan 10 km sonra başka bir güzelliği daha Lara’dan Akdeniz’e dökülerek bir kez daha insanlara güzelliğini göstermektedir.

2. Yerköprü Şelalesi:

Konya’nın Hadim ilçesinde, Konya merkezine 110 km, Karaman’a 60km uzaklıktadır. Göksu Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Giderseniz güzel piknik yapabilir köylülerden meyveler alabilirsiniz.

3. Manavgat Şelalesi:

Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 3-4 m’lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akar. Kent gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için şelalenin çevresinde uygun piknik alanları vardır. Ayrıca çevredeki lokantalar, taze balık yeme imkanını sunarlar.

4. Erfelek Şelaleleri:

Erfelek Şelaleleri veya Tatlıca takım şelaleleri olarak bilinir. İrili ufaklı 28 ayrı şelale barındırmaktadır. Erfelek’e yaklaşık 10, Sinop’a ise 45 km uzaklıktadır.

5. Tortum Şelalesi:

Erzurum’un Tortum ilçesindedir. 22 metrelik genişlikten ve 48 metre yükseklikten düşmektedir. Düşen sular, üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getirmektedir. Ayrıca bu göl bir doğal anıttır. Şelalenin bulunduğu bölgede ziyaretçiler için piknik alanı ve hemen şelalenin altına inen merdivenlerin üzerinde İzleme Balkonu bulunmaktadır

6. Girlevik Şelalesi:

Erzincan’a 14 km. uzaklıktadır. Piknik alanları, lokantalar mevcuttur. Gidin, görün, huzur bulun.

7.Darende Günpınar Şelalesi:

Günpınar Şelalesi, Malatya iline bağlı Darende İlçesi’nin 10 km kadar batı yönünde bulunmaktadır. Günpınar Çayı çok yüksek bir yerden akmaktadır. Bu yüzden de kaynağından çıktıktan sonra kayalar arasında oldukça hızlı bir akış yapmaktadır. Suyun çıkış yerinden yere düşüş mesafesi yaklaşık 40 – 45 metre kadardır. Bu mesafeden suyun akışı ve yere düşüş anı izlenmeye değerdir.