Türkiye’de En Bol Balık Yakalanabilecek Yerler?

Balık sevdalılarına balığın en bol çıktığı en güzel balık yakalama noktalarını sizle paylaşıyoruz…

Kızılırmak

 

Türkiye’nin en büyük akarsuyu olan Kızılırmak, birbirinden farklı çok sayıda balık türünün yaşam alanıdır. Tatlı su balığı sevenler için en ideal yerlerden biri olan Kızılırmak özellikle Kambur Sazan adı verilen bir balık türü ile özdeşleşmiştir.Sırasıyla Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu’ndan Karadeniz’e ulaşır.

Abant Gölü/BOLU

Batı Karadeniz’in eşsiz güzelliklerinden biri olan Abant Gölü, Karadeniz’e uzanan yeşil doğası ve çam kokusuyla dinlenmek için ihtiyacınız olan her şeyi sizlere sunmaktadır. Birbirinden güzel pansiyon ve butik otelleriyle oldukça fazla kalacak yer imkânı da olan Bolu Abant, balık avı için de çok keyifli bir ortamı sizlerle buluşturmaktadır. Balık avı için ilk tercihlerinizden biri olmaya aday.

Ayazma / Bozcaada

Bozcaada’nın muhteşem doğası ve izlemeye doyamayacağınız benzersiz manzarasını bir araya getiren Ayazma Plajı, çok çeşitli balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle de Levrek avı için balık severlerin uğradığı bu plajda derinlerde Kolyoz, Lipsos ve Karagöz gibi balık türleri de barındırmaktadır. Balık avına çıkacakların dikkat etmesi gereken konu ise zıpkınla balık avına bu çevre halkının tepkili olmasıdır. Yanınızda muhakkak olta götürmeye dikkat etmelisiniz.

Kurşunlu/ BURSA

Bursa’da yer alan Kurşunlu Sahili çeşitli balıkların avlandığı ve balık avı için ideal sayılan yerlerin başında gelmektedir. Oltanızı alıp farklı türlerdeki balıkları avlayabilirsiniz ya da isterseniz kordon boyu devam eden balık restoranlarında güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Davutlar/Kuşadası

Kuşadası’nın en güzel ve çok az kişi tarafından bilinen bir köşesi de Milli Park’tır. Temiz denizi ve yeşil alanlarıyla tatilcilerin gözdesi olan bu yer aynı zamanda yamaç paraşütü, dağcılık ve at binme gibi doğa sporlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda burada sunulan tekne turları hizmeti sayesinde de balık avı faaliyetlerine olanak bulursunuz.

Tatlı Su balığı Yakalanabilecek Terkos-Durusu Ve Sazlıdere- Sazlıbosna

İstanbul’a yakın yerlerde tatlısu balığı avlamak isteyenler, Anadolu Yakası’ndaki Ömerli Baraj Gölü’nü, Riva Deresi’nin etrafındaki aile piknik yerlerini, Avrupa Yakası’nda da turna balığı yakalanabilecek Terkos Gölü’nü (Diğer adı ile Durusu) veya Arnavutköy’de bulunan Sazlıbosna barajı (Diğer adı ile Sazlıdere barajı) tatlı su balığının bol olduğu adreslerdir. Nemli topraktan çıkarılacak solucan, küspe ya da kasaptan alınabilecek küçük bir tavuk parçasını yem olarak kullanarak sazan yakalayabilirsiniz. Turna ve yayın Terkos Gölü ve Sazlıdere’de çıkan güzel balıklardan.