Sağlık Bakan’dan Coronavirüs’e Dair Açıklama

Son dakika gelişmesi… Coronavirüs tüm dünyaya yayılmış durumda. Şu ana kadar coronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 5429’a ulaştı. Toplam vaka sayısı ise 145.374’e yükseldi. Coronavirüse yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise 71.694 oldu. Türkiye de coronavirüse yönelik önlem alan başarılı ülkelerden bir tanesi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan coronavirüs açıklaması yaptı. Bakan Koca’dan gelen son dakika bilgisine göre yeni tip corona virüse (Kovid-19) ilişkin, şu ana kadar toplam vaka sayısının 18 olduğunu bildirdi. Umreden dönen binlerce kişi, Kovid-19 salgınına karşı Konya ve Ankara’da yurtlarda karantinaya alındı. Ankara’daki 1800 kişiden belirti gösteren 5’i hastaneye sevk edildi. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na 180 kişilik umre kafilesi iniş yaptı. Kafile, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Isparta ve Murad Hüdavendigar yurtlarında 14 gün süreyle misafir edilecek.

Türkiye coronavüsle mücadele kapsamında başarılı olan sayılı ülkelerden biri. Hastanelerde başarılı bir şekilde önlemler alınmış durumda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Coronavirüs Bilim Kurulu toplantısında önemli açıkmalalarda bulundu. Türkiye’de şu ana kadar 5 vaka görülürken, vakalar birbiri ile temaslı kişiler olarak bildirildi. Salgından uzak kalınması ile ilgili tedbirler artarak sürerken, Bakan Koca sık sık seyahat uyarısında bulunuyor. Bakan Koca ayrıca sosyal medya hesabından coronavirüsle mücadele kapsamında 14 kuralı açıklayan bir paylaşımda bulundu. İşte o maddeler…

1- Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın
2- Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
3- Ellerinizi gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın
4- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe bırakın
5- Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin
6- Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin
7- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın
8- Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin
9- Hiçbir kişisel eşyanızı (Havlı gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın
10- Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın
11- Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının
12- Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin
13- Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun
14- Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.

ÜMRE’DEN DÖNEN YOLCULAR KARANTİNAYA ALINDI

Suudi Arabistan’dan umreden dönen vatandaşlar, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınına karşı tedbir amacıyla Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarında karantinaya alındı. Medine’den Ankara’ya ve Konya’ya gelen umre yolcuları, sağlık taramasından geçirilerek dezenfekte edilmiş otobüslere bindirilip gözlem altında tutulacakları yurtlara götürüldü. Vatandaşlar ayrı ayrı odalarda 14 gün boyunca gözlem altına alınacak.

Ankara’da 3 Yurt

Umreden dönen vatandaşlardan bir kısmı dün gece Ankara’ya geldi. Vatandaşlar önce Esenboğa Havalimanı’nda bulunan sağlık ekiplerince kontrolden geçirildi. Ardından dezenfekte edilmiş otobüslere bindirilerek, geniş güvenlik önlemleri kapsamında Ankara’daki üç yurda yerleştirildi. Her otobüse bir ambulansın eşlik ettiği gözlenirken, vatandaşlar, kapasitesi 5392 olan, Ankara Gölbaşı’ndaki Ankara Üniversitesi 50. Yıl Yerleşkesi’nde bulunan Şehit Özel Harekatçılar, Milli İrade ve Gölbaşı yurtlarına yerleştirildi.

Konya’da 2 yurt 

Umre amacıyla Suudi Arabistan’da bulunanlardan bir kısmı da uçakla Konya Havalimanı’na geldi. Sağlık taramasından geçirilen, çoğu maskeli kişiler, apronda bekletilen yedi belediye otobüsüne alındı. Otobüsler ile polis ekipleri eşliğinde havalimanından çıkış yapıldı. Umreden dönenler, 14 gün karantinada tutulacakları Selçuklu ilçesinde bulunan ve özel olarak hazırlanan Tahir Büyükkörükçü ve Kutalmışoğlu Süleyman Şah KYK yurtlarına götürüldü.

Tarama yapıldı 

Yurt bahçesine alınan otobüsler özel kıyafetlerini giyen görevliler tarafından dezenfekte edildi. Otobüsten inen vatandaşlar ise yurda girmeden önce hazır bekletilen sağlık ekipleri tarafından kontrolden geçirildi. Umreden gelen vatandaşları yurt önünde çok sayıda yakını karşıladı. Ayrı ayrı odalara yerleştirilen yolcuların 14 gün boyunca karantina altında olacağı belirtildi.

5 kişi hastaneye sevk edildi 

Ankara Valisi Vasip Şahin, Gölbaşı’ndaki KYK yurtları girişinde yaptığı açıklamada, Ankara’daki yurtlarda karantinaya alınan kişi sayısının 1800 olduğunu belirterek, “1700 kişiyi daha bekliyoruz. Karantinadaki vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını karşılıyoruz” diye konuştu. Şahin, hastalık belirtisi gösteren beş vatandaşın ise Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne sevk edildiğini açıkladı. Bir basın mensubunun, ‘Burada iki kişi bugün firar etmeye çalıştı. İçeriye geri götürüldüler polis ekipleri tarafından. Oradaki durumları nasıl tam olarak. Tüm ihtiyaçları karşılanmış durumda mı? sorusuna Şahin, “Üç öğün yemeklerini, diğer hijyen malzemelerini, ihtiyaçları olanların elbise ve diğer ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Burada 14 gün boyunca misafir etmemiz lazım. Bu aynı zamanda devlet kararıdır” dedi.

Konya Valiliği’nden yapılan açıklamada ise uygulamanın, endişe edilecek durum olduğu için değil tamamen tedbir amaçlı hayata geçirildiği belirtildi.

Vaka sayısı 18’e çıktı 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki toplam koronavirüs hastası sayısının yeni tespit edilen 12 kişiyle 18’e yükseldiğini açıkladı.

Twitter hesabından gece yarısı açıklama yapan Koca, “Açıkladığımız ilk vakanın gözlem altında tutulan çevresindeki 2 kişiye tanı konmuştur. Avrupa ülkelerinden gelmiş 7, Amerika’dan gelmiş 3 vakamız var. Durum üzücü ama… Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, hasta sayısıyla ilgili daha sonra yaptığı açıklamada ise, “Az önce açıklanan ve yeni olan vaka sayısı, toplam 12’dir. Bunlardan 2’si ilk vakamızın temas çevresindendir. Şu ana kadar toplam vaka sayımızsa 18’dir. Vaka sayısı bilgisi açık, tam olarak bu şekildedir” bilgisini paylaştı.

‘Gerekli koşullar sağlandı’ 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, umreden gelenlere yönelik tedbirler kapsamında çeşitli açıklamalarda bulundu. Koca, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Şüpheli bulunanlar gelir gelmez hastaneye kaldırılıp, testleri yapılmaktadır. Tedbirlerde hep birlikte tavizsiz olalım” ifadelerine yer verdi. Koca, daha önce umreden yurda giriş yapanlarla ilgili ise şu ifadeleri kullandı: “Umreden daha önce dönenler tıpkı şimdi dönenler gibi sağlık taramasından geçirildi. Şüphelilerin testleri yapıldı. Umre ziyaretçileri virüse karşı tedbirlerini ise seyahatlerinde sağlık ekiplerimizin verdiği eğitimle aldı. Ülkede ilk 14 günü henüz doldurmayanları takip ediyoruz.”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bakanlık merkezinde, umre ziyaretinden dönen vatandaşlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kasapoğlu, “Gerek yurt binalarımız gerek yurtlarımızın müştemilatlarının acil ve doğal afet koşulları için geçici olarak tahsis edilebileceği ve bu noktada imkanlarının olduğunu da gerek Bilim Kurulu’muzla gerek Sağlık Bakanlığı’mızla geçtiğimiz günlerde de konuştuk” bilgisini verdi. Kasapoğlu, “Zaten tatil olması hasebiyle 300 bine yakın öğrencimiz evlerine gitti. Bir kısmı da gitme aşamasında, mevcut müsait olan yurtlarımıza da bu misafirlerimizi alma durumuyla bir çalışmayı başlattık” dedi.

Yurtlardaki tüm koşulların en güzel şekilde sağlandığını vurgulayan Kasapoğlu, “Bu çerçevede de nitelikli karantina imkanı olması hasebiyle bu yurtlarımızın her daim milletimizin hizmetinde olduğunu ifade etmek istiyorum. 5 bin 392 vatandaşımız Ankara’da, yaklaşık 4 bin 900 vatandaşımız da Konya’da olmak üzere 10 bine yakın vatandaşımız yurtlarımızda misafir edilebilecek. İnşallah 14 günlük izolasyon süresini de hayırlısıyla atlatacaklar” ifadelerini kullandı.