Thomas Edison Hayatı Ve Buluşları

Thomas Edison günümüzde herkesin lambayı bulan kişi olarak tanıdığı Amerikalı bir mucittir. Thomas Edison oysaki icatları bunla sınırlı değildir.Thomas Edison 1847 yılında 11 Şubat günü dünyaya gelmiştir. Tam adı Thomas Alva Edison olarak bilinmektedir. Onu birçok kişi ampulü icat eden bir mucit olarak tanısa da aslında o birçok buluşa imza atan büyük bir mucit olmayı başarmış isimler arasındadır.

Thomas Edison Hayatı;

Milan Ohio’da doğan, Thomas Edison 7 kardeşin en küçüğü olarak bilinmektedir. Edison’un annesi Nancy Matthews Elliott, Babası ise Samuel Edison’dur. Edison’da ilköğretimine başladığı dönemde algılama yavaşlığı belirtisi olduğu anlaşılmış ve okuldan maalesef atılmıştır.

Eğitimini 3 yıl boyunca evde almıştır. Aynı zamanda annesi de onun eğitimi almasında büyük rol oynamış ve Edison’a eğitim konusunda gerçekten büyük yardımı dokunmuştur. Edison, oldukça meraklı bir çocukluk yaşamış ve bulduğu her kitabı okumuştur. Fakat Edison artık genel olarak Fizik ve kimya konulu olan kitapları seçmeye başlamış ve bunları merakla okumuştur. Edison’un bu merakı onu, evlerinin kilerinde kimya laboratuvarı kurmasına sebep olmuştur. Edison, bu laboratuvar sayesinde kendini geliştirmiştir. Başlarda bu laboratuvar sayesinde Volta kaplarından elektrik akımı üretmeye ve kimya deneyleri gibi araştırmalar yapmıştır. Bu laboratuvar onun başlangıç aşaması için oldukça faydalıydı. Edison, Bu laboratuvarda çokça vakit geçiriyor ve araştırmalarından oldukça zevk alıyordu. Sonrasında ise Telgraf aletini yapmış ve Mors alfabesini öğrenmiştir.

Edison’un Çalışma Hayatı;

Edison, 12’li yaşlarında ailesinin maddi durumuna katkıda bulunmak için çalışmayı kafasına koymuş ve bir trende işe başlamıştır. Bu trende gazete, dergi, kitap ve meyve gibi şeyler satıyor bir nebzede olsa ailesine katkıda bulunuyordu. Aynı zamanda bu tren içerinde bir baskı makinesi bulundurarak, haftalık olarak bir gazete çıkarıyordu. Fakat bir gün kimyasallardan birinden dolayı trende yangın çıkması üzerine Edison işten kovuldu. Bir telgrafçıya girerek yeni işine başladı. Burada ise elektrikli kayıt cihazını yaptı ama ne yazık ki bu cihazın patentini satamadı.

Edison, New York’a gitti ve orada bir telgraf şirketinin telgraf cihazının bozulması onun gelecekteki şansı oldu. Bu şirketin telgraf cihazını tamir etti ve şirket sahibi tarafından işe alındı. Bu şirkette çalışmalarına devam ederken, aynı anda 4 tane birden telgraf çeken bir telgraf cihazı geliştirdi ve bu cihazdan hayatının ilk hatırı sayılır parasını kazanmıştır. Sürekli olarak buluşlarını geliştirip yeni buluşlar icat eden Edison, tüm bunları çocukluğundaki merakına ve yeteneğine borçluydu.

Edison Elektrikli Ampulü Buluşu;

Daha sonraları işlerini gittikçe büyüten ve her yeni buluşunda yeni patentler alan Edison gittikçe adından bahsettirerek etrafında kendisinin mucit olarak tanınmasını sağladı. 1879 yılında Edison, Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla yaptığı deneylerinden sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar alarak elektrikli ampulü üreterek para kazanmaya başladı. Fakat 1978 yılında ise Joseph Wilson Swan camdan ampulün içinde kömürleştirilmiş bir flamandan oluşan ampulün içindeki havayı boşalttı çünkü havasız olan ampulün içindeki flaman yanıp sönmüyordu. En sonunda bu iki mucit birleşmeye karar kıldı ve birlikte Edison ve Swan elektrikli aydınlatma isminde şirket kurarak ortak oldular. 1883 yılında ise Edison etkisi dediği; Isıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılması, olayını bulmuştur. Hayatının bundan sonraki devamında sürekli yeni buluşlara imza atarak yeni patentler almıştır. Sadece kendi buluşları değil başkalarının buluşlarını da geliştirmiştir.

Thomas Edison İcatları;

Thomas Edison‘un birçok icadı vardır. Ve yaptığı çoğu icadın patentini almıştır. Önceden yapılan birçok icatları da geliştirmiş bir mucittir. İşte Birkaç Thomas Edison İcatları:

Elektrikli oy kaydedici,ses kaydedici,fonograf,elektrik ampulü,endüstriyel elektrik sistemleri,ses kaydedip tekrarlayan gramofon,telgraf,telgraf aletleri,telgraf kayıt cihazı,elektro mıknatıslar,çift yönlü telgraflar,akustik telgraf,elektrik motoru,manyetik Ayırıcı ve alkalin Pil.

Edison’un Özel Hayatı;

Thomas Edison toplamda 2 evlilik yapmıştır. Edison ilk olarak Mary Stilwell ile evlenmiş ve 3 çocukları olmuştur. Fakat Mary, 9 ağustos 1884 yılında hayatını kaybetmiştir. Thomas Edison 2 yıl sonra yani 1886 yılında Mina Miller ile evlenmiş ve bu evlilikten de 3 çocuk sahibi olmuştur.

Thomas Edison’un Ölümü;

Thomas Edison, 1931 yılı 18 Ekim tarihinde, diyabet komplikasyonları sebebiyle ölmüş ve evinin hemen arkasına gömülmüştür. Ayrıca Edison öldüğünde, onun ölümünün anısına şehirde bir dakikalığına ışıklar karartılmıştır.

Kaynak: Dünya Ansiklopedisi