Online Offline Oyun Yapma Editörleri

Piyasada bir çok oyun yapma editörü bulunuyor. Bunlardan en etkilisi ve en basit kullanılır olanı hangisidir?Cry Engine,Unreal Engine vs vb..gibi bir çok editör var biz işin pazarlama görsellik kullanma yönünden ziyade bu programlara harcayacağınız değerli zamanınızın sonunda heba olmamasına daha çok değineceğiz!

Şöyle ki Cry Engine şu ana kadar görüntü kalitesi alt yapı bakımından açık ara en iyisi fakat altını çizdik ki piyasaya sürülen editörler arasında dedik bu konuya açıklık getireceğiz.Kullanım yönünden’de hemen hemen tümünün kullanım şekli bir birinin benzeri’dir.Tabiki bu editörlerin içerisinde en acımasızı Cry Engine’dir. Sebebi şudur ki takdir edersiniz ki herkesin gayesi para kazanmak siz bile bu işe başlamadan önce amatörce’de olsa başladığınızda bile ileride neden kazanç olmasın diye bir hesaplama yapmışsınızdır.Lakin o hesabı sizden önce bu tip editörleri piyasaya süren firma yapımcıları’da yapıyorlar.İşin enteresan tarafı şu bu firmaların editörleri yapmalarındaki amaç kendi hazırladıkları örnek: Crysis oyununun 2.3.4. oyunun serisini üretirken pratik kazanmak yapılacak ayarlara kodla ulaşmak daha zor ve zaman alıcı olduğundan bu tip editörlerle kendi yaptıkları oyunlara daha az emek ve süre ile daha görsellik efekti üst seviyede oyuna ulaşmak için tasarlamak’talar.

Bunu yaparken bu editörün tabiri caiz ise ekmeğini yedikten sonra amaçları piyasaya sürüp edötörden ek gelir elde etmek.Bir kere büyük bir ekibiniz yok ise bu iş hayelcilik olur.Ekibiniz olsa dahi Cry Engine yaptığınız oyun bitiminde kendilerine dönmenizi isteyecek oyunun setup’ı hazırlama için yoksa oyununuz CrySis (15 Gb) yüklü olmayan bilgisayarlar’da çalışmayacak ilk önce kendi oyunlarını yükletme şartı sunacak.Durun bu daha başlangıcı.

Daha sonra 3000 ile 5000$ dolar üzeri kazanç sağlandığında kendilerine de her satıştan kaar payı isteyecekler diğer programlarda oyun başına %5 ile %10 kaar payı istenirken Cry Engine fiyat vermiyor! Hazırladığınız projenizi inceliyip size bir fatura çıkarıyor bu faturada minimum seviye 100.000$ dan başlamakta bir türk firmasından 1.200.000$ istediğini’de bilinmektedir.Bu projenizden vazgeçseniz’de projede sizin imzanız olsa’da sizin proje ses getirecek türde ise direk sizin proje olmasa da zaten inceleyip gördükleri ve kendi editörlerin de sizin projenize benzer başka görsellikler’de ona yakın proje hazırlamaları üç ayı geçmeyecek yani elinizle malzeme vereceksiniz direk olmasa da dolaylı yollardan. Sizin hazırladığınız oyunun kalite proje görsellik oyunun %100 tutulacak olmasından ziyade editör firmasının iki dudak arasında size yol vermesi bir anlamda daha önem taşıyacak!

Zaten çok güçlü firmalar bu editörü paylaşmıyorlar gerek duymuyorlar ve her oyun firması oyun yapılışı süresi kısaltmak ve az emekle görselliği max düzeye çıkarabilmek için bu tip editörleri kullanmaktadır.Bizce siz bu programların çalışması mantığı ve oyun yapılışına kafa yorup öğrenmekten ziyade önce bir ekibiniz var mı?Daha sonra oyun bitiminde program editörüne vereceğiniz sermayeniz var mı? Bunun hesabını yapın hatrı sayılır bir oyun için 6 kişilik ekibiniz’de olsa yapımı bir yıla yakın sürecek’dir.Bu zamanı emeği harcadık’dan sonra bu yazdığımız asıl konudan haberdar olacağınıza şimdi’den bu hesaplamayı yapıp editör kullanımı işine daha sonra giriniz.Herkes editöre dair video çekip yayınlıyor onlarında gayesi video izlemesinden gelir elde etmek oysaki onlarda benim size yazdığım gerçekle bayağı emek sarf edip karşılaşmış kişiler siz bence o değerli emeğinizi zamanınızı harcamadan yazdığım konuları araştırıp öyle bu işe atılın sadece editörü al oyun yaparken 10$ scriplerine ver ile bitmiyor. Asıl sorun setup meselesi lisans özetle siz en son yapıp heder olacağınıza başlamadan araştırmanızı yapıp öyle bu işe kafa yorup dirsek çürütün diyoruz.