Modifiyeli Araç Nasıl Olmalıdır ?

Aramızda aracını hazır modifiyeli alan veya orjinal araç alıp modifiye edenlerimiz de var.Peki ama doğru olan modifiyeli araç almak mı ? Aracı orjinal alıp modifiyeli hale getirmek mi ?

Piyasada bir çok modifiyeli araç mevcut lakin bu modifiyeli araçlar ne kadar sağlıklı o tartışmaya açık nedeni ise bilinçsiz yapılan modifiyeler. Malesefki bilinçsiz yapılan modifiye araca yarardan daha fazla zarar verip aracın gerek yol tutuşunu gerek ise motor istiap haddi dışında bilinçsizce yapılan yazılımlarla hp (beygir cc) gücünü motora kısa zaman’da zarar verecek düzeye çıkarak hem çevreye zehirli atık saçmasına hemde bütçemize zarar vermesine sebep olacak.

Bunların yaşanmaması için ilk önce modifiye’ye uygun cevap verecek araç seçilmeli’dir. Bir de modifiye edilecek araç asfalt aracımı arazi aracımı olacak buna aracı almadan karar vermek isabetli olur. Tabi ki burada ön plana eskide olsa modifiye edilecek araç kaliteli süspansiyon sistemine sahip olmalı yada üzerinde oynama yapmadan bu sistemi kurmanıza elverişli alt yapısı bulunmalıdır. Tam bağımsız veya yarı bağımsız süspansiyon sistemi olmalı motor gücü ikinci planda kalıyor neticede kontrolsüz güç güç değildir araç yolu tutmaz ise istediğiniz kadar araç güçlü olsun yol tutuşunda kopmalar yaşatacak kaza kaçınılmaz olacaktır, kendi paranızla kendinizi heder edeceksiniz.

Yukarıda anlattığımız üzere uygun alt yapıya sahip eskide olsa kaliteli marka araç alındıktan sonra motoru işin ehli kişiye gerek soğutma sistemi hp artışı yapıldık’dan sonra ısınacak araca göre soğutma sıvısı radyatör büyütme ile artırılmalı gerek görülürse devirdaym kanat artırılmalı hatta gerek görülürse fan pervane yaprağı artırılmalıdır.Ateşleme sistemi güçlendirilip yükseltilmesi, gerek enjektörlere gidecek yakıt, gerekse aracın alacağı turbo yardımı ile hava sirkülasyonu nefes alması hava filtresi man olarak yani yüksek performansa uygun şekil’de takılmalıdır.Abartılma’dan aracın motor hacmi dahilinde 4 silindir araçta maximum 30- 35 hp artırmak şartı ile motor güçlenmesi ( gerekli yazılıp ) yapılırken extra hp artırma isteyen kişi aracın motorunu indirtip mevcut volantı daha kaliteli ve hafif malzemeden yaptırıp taktığında aracı daha seri kalkıp aracada 20 hp daha ilave eder (volant hafifleyince araç krank’a binen yük azalacağından araç seri kalkıp 20 hp alırken düz araçlarda vitesi boşa atınca aracın akarı azalacaktır volant hafifleyince ivme azalır) aynı zamanda aracın tork’u arttığı için fren mekanizma sistemi aracın gücüne cevap verecek şekilde 4 tekerden disk hava soğutmalı sistemle desteklenmelidir.

Bunu baz alarak işinin ehli güncel makinalarla işlem yapan işinin ehli bir rot balans ve lastik değişimi yapan kişi ile beyin fırtınası yaparak üretici fabrikaca aracın orjinaline hangi lastik jant önerilmiş ise aynı aracın marka modeline göre M, R veya AMG versiyonun’da hangi jant lastik uygulanmış ise onun üzerine çıkmaksızın bu konuda kendinizi kandıracağınızı bilip rotçu’nun önerdiğinin dışına asla çıkmamalısınız çün ki yapılan rot balans ayarları 120 km dahilin’de yapılır. Bu hızın üstüne çıkıldığında rüzgar devreye gireceğinden tüm hesaplar tersine çevirecektir.Ayrıca jant ne kadar büyür lastik incelirse yolu araç daha iyi tutacak diye bir kural yok tersine önerilenin dışına çıkılır ise aracın yolu tutuşu azalırken araç süspansiyonu’ ortadan kalkar araç kazık gibi sertleşir yani görsellik dışında araçtan özellik çalar araca artı değer kazandırmaz sadece görsel olarak sizin dürtünüzü egonuzu tatmin eder  bunun adı modifiye değildir. Çünkü modifiye normalinden güçlü özellikli ayrıca görsellik içermek okşamak demektir.

Önerdiğimiz disiplin dahilinde aşırıya kaçmadan rüzğarlık bady kit,spoyller,tampon, marşpiyel,filmi,Nbt,comand.navi isteğe göre ses düzeneği araç kaplaması abartılmadan yapılarak araç en güvenli halde modifiye edilmelidir.

Konu ile alakalı forum sitemizden konu açıp yazarak bizimle fikir alış verişi yapabiliriz..