Modifiye Yapılan Araç Egzoz Çıkışları Nasıl Olmalı ?

Günümüzde piyasada bir çok modifiyeli araç bulunuyor. Bunların içinde istisnalar harici bilinçsizce yapılan modifiyeler göze çarpıyor.Peki ama doğru modifiye nasıl yapılır yapılması gerekenler değişiklikler neler ?

Modifiyeli aracın daha önceki paylaşımlarda olması gerekenleri işin püf noktalarını sizinle paylaşmıştık o haberlere’de bakmayan arkadaşlarımız bakıp konuya daha hakim olabilirler.

Bu konu tamamen bütçe ile alakalıdır ve aracın markasına göre bu gider değişir şu bir gerçek ki var olan doğrular yapılmadığı sürece modifiye yapmak madden ve manen hem size hemde ileride yaşanabilecek olumsuzluklardan dolayı başkalarına zarar verir.

Tartışmasız modifiyeli araç benzinli olmalıdır. Şayet modifiye yapacaksanız öncelikle aracınızın mekaniksel yönleri buna hazır olmalı.Bir kere marka seçimi çok önemlidir. Önerim tam bağımsız süspansiyon maddi gücünüz yetersiz ise yarı bağımsız süspansiyon sistemli araç alın ki birde aracın yürüyenine para harcamayın.Böyle bir aracı aldığınızı varsayarak yola çıkalım bu aracın radyatör soğutma sistemi araca yazılım atacağımızdan dolayı yetersiz kalacak öncelikle araçdaki varsa klima radyatörü ve motora bağlı klima pompası çıkartın, (klima pompası araçtan 20 hp çalar çıkartırdıktan sonra uygun v kayışı taktırın) daha rahat soğutma yapacak radyatör sistemi taktırın ( yoksa aracınız kısa zamanda aşırı ısınmaya bağlı yağ yakıp motora zarar verecektir ) sonra aracın kilometresi 150 bin ise mutlaka motor ateşleme elektronik sistemi kablo düzeneği ve bujileri değiştirin. Daha iletken olsun daha sonra 4 silindir ise manifold’u 6 v 8 v ise manifoldları emme ve egzoz manifoltu söktürün. Emme manifold içini temizletin ( 24 saat tinere yatırılarak bile temizlik yapılabilir manifold içi cam gibi benzini kaydırsın diye kurumlardan arındırın daha sonra conta değiştirip yerine silindir kapağa söktürdüğünüz yere taktırın ) egzoz manifold arkaya her 6 v. 8 v (v motor demek) silindir’de ayrı ayrı 2 sağ 2 sol egzoz manifoldtan boru sistemi 4 silindirde 2 ayrı boru düzeneği için boğaz yaptırın.Bu düzenekle egzozu orta arka susturucudan geçtikten sonra 2li ağızlıkla ayırtın.

Daha sonra bir turbocuya giderek araç turboluysa mevcut turbo veya enjeksiyon sistemini güçlendirme yapacağınızı buna mükabil en az 50 hp artı hava vermesi için gerekli pervane kanatları ekletin bundan sonraki olayınız hava filtrenizi man yani daha fazla hava çekebilecek mevcud filtrenize uygun filtre temin edin.

Aracınızın yağını yağ filtresini değişin bundan sonrada aracınızın yağ yağ filtre 10 bin bakımını 7500 km de bir değişmelisiniz. Bu işlemde bittikten sonra işin ehli bir elektronikçiye aracın yazılımını aşırıya kaçmadan artabilecek seviyeye  kadar artırın. Ayrıca araç jant lastik fren sistemleri için paylaşımlarımıza bakmak için buraya tıklayınız

Doğru olan araç modifiyesi bu biçimde yapılır.Ayrıca aracınıza yaptıracağınız diğer modifiyelere sitemiz üzerinden ulaşabilir bizimle fikir alış verişinde bulunmak isterseniz buraya tıklayarak form sitemizden bize yazabilirsiniz.