Mavi Ekran Hatası Kesin Çözümleri

Çalışmalarınızı sıklıkla kaydedip yedek almıyorsanız, bir mavi ekran hatası sonucunda saatlerin çalışmasını kaybedebilirsiniz. Elbette Windows’un ünlü mavi ekranından (orijinal adıyla BSOD – Mavi Ölüm Ekranı) bahsediyoruz.Mavi ekran hatası Windows 10’da farklı nedenlerle karşınıza çıkabiliyor ve bu hata çözmek uzun zamanınızı alıyor .Kısa sürede mavi ekran sorununuzu çözmeniz mümkün olabilir.

Mavi Ekran Türleri

Mavi ekran hatalarının farklı eylemler gerektiren farklı türleri bulunuyor. Windows’u baştan yüklemek çoğu zaman işe yarasa da, bu durumda yedeklemediğiniz verilerinizi kaybediyorsunuz.

Mavi ekran hatasını görmenizin en önemli sorunları arasında sürücü çakışmaları, donanımsal çakışmalar ve işletim sistemi hataları var.

Direkt Onarımlar

Mavi ekranı inceleyin: Mavi ekranı onarmanın en kolay yolu, ekrandaki hatayı incelemekten geçiyor. Tüm mavi ekranlarda bir “stop code” ve QR kodu yer alıyor. Hata çıktığında bu kodu internette arayabilirsiniz. Alternatif olarak QR kodunu telefonunuzla taratıp, stop kodlarıyla ilgili sorun giderme sayfasına ulaşabilirsiniz.

Windows 10 güncellemelerini yükleyin veya kaldırın

Güncellemeler çoğu zaman size fayda sağlasalar da, bazen soruna neden olabiliyorlar. Güncellemelerin düzgün yüklenmemesi veya hatalı olması da mavi ekrana yol açabilir.

Mavi ekrana eksik güncellemelerin neden olmadığından emin olmak için önce Başlat menüsüne güncelle yazın ve Güncellemeleri Denetle üzerine tıklayın. Şimdi Güncellemeleri Denetle düğmesine tıklayarak yeni bir güncellemenin gelip gelmediğine bakın.

Güncellemeler zaten yüklüyse gri Güncelleme geçmişi seçeneğine tıklayın. Burada güncellemelerin tarihine bakın ve mavi ekran hatalarının başladığı tarihle örtüşüp örtüşmediğini kontrol edin. Güncellemeleri Kaldırma Seçenekleri üzerine tıklayarak kaldırabilirsiniz.

PC’nizi sıfırlayın:

Mavi ekran hataları için en iyi çözüm, onu sıfırlamaktan geçiyor. Windows’u baştan yüklemeye yönelik birkaç yol var ancak sıfırlayarak dosyalarınızı koruyabilirsiniz.

Başlat düğmesine basın ve sıfırla yazın. Çıkan seçenekler arasından Bu bilgisayarı sıfırla üzerine tıklayın. Ekrandaki talimatları izleyerek işleme devam edin. Sıfırlama biraz zaman alabilir.

“stop code” ve QR Çözümü

Mavi ekran hataları genelde donanımsal sorunlardan kaynaklanır. Öncelikle donanımlarınızı kontrol ettirmenizi ve bir kaç adet RAM varsa bunları tek tek denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca bu sorunu üretici firma ile de görüşmenizi öneririm. Bunun haricinde eğer bilgisayar açıldıktan sonra belirsiz aralıklarla mavi ekran hatası verip kendini sıfırlıyor ise, sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz. Alternatif olarak Microsoft Safety Scanner’ı indirerek bilgisayarınızda virüs var mı bunu kontrol edebilirsiniz.

Temiz kurulum işleminden sonra da aynı hatayı hala almaya devam ediyorsanız, lisansınız kutu lisans ise ve ürün anahtarınız mevcut ise yükleme işlemini bir de aşağıdaki linkten oluşturacağınız ISO dosyası ile yapmayı deneyebilirsiniz.

Windows 10 için yükleme medyası oluşturma

Ayrıca Mavi ekran hatalarını giderme makalesinde belirtilen işlemleri uygulayabilirsiniz.

Daha farklı sorunla karşılaşırsanız   forum.arananbilgiler.com  bize yazabilirsiniz.

Tüm söylenenleri yaptım ama yine mavi ekran hatası aldım diyorsanız bu linke tıklayıp mavi ekran hatası verme son olasılığıdır.