Marmara Bölgesinde Gezilecek 7 Gözde Tatil Yeri

Ülkemizde her bölgede gezip görülecek pek çok gözde tatil beldeleri mevcut Marmara bölgesi’de bunların içinde ön plana çıkan bazıları istisnalar var evet ama bunlar hangileri nereler..

MARMARA BÖLGESİ 

1: Gökçeada

 

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, 289 km² yüzölçümüne sahiptir. Çevresi yaklaşık 83 km olup, anakara ile en yakın ulaşım bağlantısı Gökçeada-Kuzu Limanı ile Gelibolu Yarımadası-Kabatepe Limanı arasındadır. Gökçeada anakara’ya yaklaşık 23 km uzaklıktadır ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir Ada’nın bitki örtüsünü çam ormanları, makilikler ve zeytinlikler oluşturur. Ada bir baraj ve üç gölete sahiptir ve su kaynakları bakımından oldukça zengindir. Ada yüzölçümünün yaklaşık %75’i tarımsal olarak kullanılabilir nitelikte olup, bu oran Türkiye ortalamasının çok üzerindedir.

2: Bozcaada

 

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada turistik ve kültürel açıdan ülkemizin en değerli ilçelerindendir.Marmara bölgesinde olup Çanakkale iline bağlı olan bu ilçe Adanın kuzeybatısında yer almaktadır. Yüzölçümü 40 kilometre kare olup, nüfusu kışları 1500 kişi civarı, yazları ise ortalama 5000 kişiye kadar çıkabilmektedir. İlçenin kendine özgü bir iklim yapısı bulunmaktadır.

3: Saros Körfezi 

 

Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan Saros Körfezi´ni, güney ve doğusundan Çanakkale ilinin Gelibolu ve Eceabat ilçeleri, kuzeyini ise Edirne ilinin Keşan ve Enez ilçeleri çevreler. Körfezin Gelibolu yarımadası tarafında olan güney bölgeleri yerleşime olanak vermez.

Ege’nin en tuzlu kesimini oluşturmaktadır. Karmaşık girdaplar çizen su altı akıntıları çokça görülmektedir. Büyük kent yerleşimi ve sanayinin olmayışıyla Ege Denizi’nin en temiz bölgelerinden birisi haline gelmiştir. Su altı akıntıları sayesinde Saroz Körfezi, dünyada kendi kendini temizleyen körfezlerden birisidir. Dünya genelinde bu tarz körfezler toplamda 3 tanedir. Şubat, Nisan ve Temmuz aylarının 15. veya 18. gününde kendini temizlemeye başlayıp, 25. veya 28. gününde sona erer. Körfezin dibinde bulunan soğuk su ile yüzeyindeki sıcak suyun birleşimiyle oluşan akım sayesinde tüm yabancı maddelerden kendisini arındırır. Körfez’in suları yüksek oranda oksijen içerir. Bu sayede doğanın özgü çam kokusu ile denizin içerisinde barınan yosunların kokuları birleşerek doğal bir parfüm salgılar.

4: Ayvalık – Çanakkale

 

Ayvalık, çoğumuzun Ayvalık tostu, Sarımsaklı Plajı ve zeytinyağı ile tanıdığı Kuzey Ege’nin nadide bir parçası. Ancak ona vakit ayırıp birkaç gün geçirdiğinizde bir tomurcuk gibi çiçek açan, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan pek çok bilinmeyen değere sahip.

5: Ağva – Şile

 

Ağva, Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” ve “su” anlamına geliyor. İstanbul’un kuzeyinde, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bir sahil kasabası. Göksu ve Yeşilçay dereleri Ağva’dan geçip Karadeniz’e dökülüyor. Yeşilçay balıkçı teknelerinin mekânı. Göksu kıyısında ise oteller var. Derelerde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapılabiliyor. Motorlu teknelerle birkaç saatlik gezintiler organize edilebiliyor. 12 km. uzaktaki Hacıllı köyü, mağara ve şelaleleri ile ünlü. Kilimli ve Kadırga koyları, yürüyüş için çok elverişli.

Ağva, yemyeşil doğası, iki yanında akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri, cephesinde Karadeniz’in masmavi suları, birbirinden lezzetli balıkları ile İstanbul’un kuzeydoğusunda yer alan bir doğa harikası.

6: Kefken – Kocaeli

 

Kefken, Marmara Bölgesi, Kocaeli İli, Kandıra İlçesine bağlı şirin bir tatil köyüdür. Kefken‘e ulaşmak için İstanbul- Ankara arasını birbirine bağlayan TEM otoyolundan İzmit’e ulaşıp Kandıra Sapağından dönerek yaklaşık 40 km sonra Kandıra’ya, oradan da 20 km ilerleyerek Kefken‘ e varmak mümkündür.

Kefken’e yolunuz düşerse Kefken Adası’nı keşfetmelisiniz. Asya kıtasının 159 ncu büyük adası olan ada Cebeci plajına yarım deniz mili mesefede. Tarih boyunca Cenevizliler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar’a evsahipliği yapmış olan adada tarihi kalıntılar dikkat çekmektedir.

 

7: Fıstıklı  – Yalova

 

Fıstıklı Köyü Yalova ilinde yer almakta olup, Armutlu Köyleri semtinde bulunan Fıstıklı Köyü Armutlu ilçesine bağlıdırFıstıklı Köyü haritası konumu ise 40° 29′ 26.8080” Kuzey ve 28° 53′ 36.3228” Doğu gps koordinatlarıdır. Fıstıklı Köyü bağlı olduğu Armutlu ilçe merkezine 6 kilometre mesafe uzaklıktadır.

Kendinizi, doğanın kollarına bırakacağınız Fıstıklı tatilinizde, tertemiz denizin tadını bol bol çıkarabilirsiniz. Kumsalda uzanıp saatlerce kitap okuyabilir ve eşsiz bir doğanın arasında yılınızın tüm yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Eğer balık tutmak gibi vazgeçemediğiniz bir hobiniz varsa; Fıstıklı da bir sandan kiralayarak balık tutabilir ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Aynı zamanda Fıstıklı’nın yüksek tepelerinde ATV’lerle doğanın tadını çıkarabilirsiniz. ATV’lerle gezerken çok yukarılardan harika manzaralara şahit olabilirsiniz.