Kış Lastiği Takmayana Ceza Uygulama Ne Zaman Başlıyor

İçişleri Bakanlığı, zorunlu kış lastiği genelgesini 81 ile gönderdi. Artık kış lastiği takmayana ceza geliyor.Kış lastiği takma süreci ne zaman başlayıp ne zaman bitecek ?

  • Kışın kapıya dayandığı bu aylar’da .Kış aylarında trafik kazalarında büyük artışlar görülüyor. Özellikle kar ve buzlanma kazaların ana sebebi olarak öne çıkıyor. Araçların kış lastiği takmaları önerilirken, bazı araçların ise kış lastiği takması zorunlu kılınıyor. Zorunlu kış lastiği uygulaması 5 ay sürerken, kontroller de artıyor. Trafiği tehlikeye düşüren araçlara büyük para cezaları verilecek.
  • Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık Pazar günü resmen başlayacak. Lastikçilerde büyük yoğunluk oluşurken, Pazartesi günü itibarıyla kış lastiği takmayan araçlara ceza uygulanmaya başlayacak.İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği genelgeye göre bu yıl araçlara 625 TL ceza kesilecek. İkinci kez yakalanan araç ise trafikten men edilecek.İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine uygulamaya dair genelgeyi gönderdi.İçişleri Bakanlığının “Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri”ne ilişkin genelgesinde, kış mevsimindeki aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesinin azaldığı, taşıtların, fren ve durma mesafesinin arttığı, taşıt kullanma ve seyahat konforunun bozulduğu ve buna bağlı olarak trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği belirtilerek, alınması gereken tedbirler sıralandı.
  • Şehirler arası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık 2019-1 Nisan 2020 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulup uyulmadığı denetlenecek.
  • Kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunan araçlardan bu zorunluluğa uymadığı tespit edilenler hakkında idari para cezası kesilecek. Ayrıca bu araçların lastiklerinin uygun hale getirilebilmesi için en yakın yerleşim birimine kadar götürülmelerine ilgili belge düzenlenerek izin verilecek. Trafik yoğunluğu artan yol kesimlerinde gerek görülmesi halinde trafik akımı normale dönünceye kadar ağır tonajlı taşıtlar uygun yerlerde bekletilecek.