Karaman Hakkında Genel Bilgiler?

Karamanoğlu Beyliğinin kurucusu Karaman Bey’den dolayı Laranda (Larende) olan şehir Cumhuriyet döneminde Karaman adını almıştır. 15 Haziran 1989 tarihinde Türkiye’nin 70. ili olmuştur.

Karaman İç Anadolu bölgesinin güneyinde yer alır. Kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin doğusunda Ereğli, güneydoğusunda Silifke, batısında Antalya yer alır. Toplam Merkeze bağlı 5 ilçesi vardır. Bunlar Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kazımkarabekir ve Sarıveliler’dir. 2014 yılı sonu verilerine göre toplam nüfusu 240.362’dir. Karaman halkının ekonomik yapısı yanında sosyal durumu da gelişmiştir. Halkının % 95’i okur-yazar olup, yüksek öğrenim mezunu oldukça fazladır. İşsizlik oranı sıfır olan illerden bir tanesi Karaman’dır. Hatta Mersinin Mut İlçesi, Konya İlinin Ereğli ve Karapınar İlçelerinden Karaman’daki fabrikalarımıza işçi getirilerek istihdam sağlanmaktadır.

Çok eski tarihi geçmişi olan, farklı ekonomi ve kültürlerin karışıp kaynaştığı Karaman, birçok medeniyetlere beşiklik etmiş, en eski çağlardan itibaren bölgeler arasındaki kültür aracılığı rolünü de üstlenmiştir. İlimizde söz konusu medeniyetlerin özelliklerini yansıtan, tarihi, turistik, kültürel ve arkeolojik bakımdan önem arz eden birçok eser vardır.  Hititlerden başlamak üzere Roma, Bizans, Karamanoğulları ve Osmanlılardan kalma çok sayıda anıt, yazıt, kilise, manastır, kale, köprü, sarnıç, cami, medrese, türbe, kümbet, han, hamam gibi asırlık eserler bulunmaktadır.

İklim

Karaman’ın iklim yapısı, genelde yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve kar yağışlı olan karasal iklim yapısıdır. Yani, İç Anadolu’nun temel iklim yapısı, burada da görülmektedir. Ancak, ilin batı ve güneyinde, Orta Toros Dağları’nın Göksu ve kolları tarafından derin bir şekilde yarıldığı vadi tabanlarında, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz İklim özellikleri de görülür. Yağış genellikle kış ve ilkbahar aylarında, yağmur ve kar şeklindedir.En yüksek sıcaklık 39 En düşük sıcaklık -26,8 Yağışlı gün sayısı (Ortalama) 71 Ortalama nisbi nem % 63 Bir günde yağan en yüksek yağış 89,8 mm. Ortalama yıllık yağış miktarı 346,3 mm.İlde görülen karasal iklim özelliklerinin sonucu, bitki örtüsü olarak da step (bozkır) türü bitki topluluğu görülmektedir. Bu nedenle, il topraklarının %34’ü, yani 320.772 hektarlık alan, çayırlık ve meradır.Karaman’da yaz aylarında yağışlar 0.1 mm – 14.2 mm’ye kadar düşmektedir. En yağışlı geçen mevsim Kış ve İlkbahar ayları olup yağış miktarı 66.0 mm ile 10.6 mm arasında değişmektedir. Karaman ili yıllık ortalama toplam yağış miktarı 313.0 mm’dir. En düşük yağış miktarı 2.8 mm ile Eylül ayında, en yüksek yağış miktarı ise 66.0 mm ile Aralık ve 59.6 mm ile Kasım aylarında gerçekleşmektedir.Karaman ilinde en yüksek kar örtüsü kalınlığı 8.0 – 4.0 cm ile Ocak-Şubat aylarında gerçekleşmektedir. Kar örtülü günlerin sayısı Şubat ayında 5.0 gündür. Sisli günlere yaz ayları dışındaki aylarda rastlanmaktadır. Dolu daha çok ilkbahar aylarında görülmekte olup dolunun görüldüğü gün sayısı azdır.

Bitki Örtüsü

Flora

Karaman ilinde endemik olarak yetişen türler içerisinde; Dünyada doğal yayılış alanı Isparta’nın Eğirdir yöresi olan quercus Vulcanica (Kasnak Meşesi) İlimizde Karadağ bölgesinde dar bir alanda yayılış göstermektedir. Endemik olmasa bile yöre köylülerine gelir sağlayan Pistacia terebinthus (Menengiç) Antep Fıstığı aşılaması yapılıp Antep Fıstığı hasadı Bucakkışla  Göksu  havzasında yapılmaktadır. Türkiye’de nesli tükenmekte olan orman ağacı türlerinden  Acer ssp. (Dağ Akça Ağacı) Bucakkışla  Çevlik Dağında  yayılış göstermektedir. Karaman’ın muhtelif mevkilerinde Tali Orman ürünleri Thymus ssp. (Kekik), Salvia ssp. (Ada Çayı), Rhus coriaria (Sumak) yöre halkı tarafından toplanmakta ve değerlendirilmektedir. Kuzu Göbeği ve Dolaman mantarları da bulunmaktadır.

Fauna

Karaman İli Ayrancı İlçesi sınırları içerisinde kalan Akgöl  Sazlığı önemli bir sulak alanıdır. Bu alan 21.04.1995 yılında Akgöl tabiatı koruma alanı olarak kurulmuş olup, 7400 Hektarlık bir sahayı kapsamaktadır. Yine Karaman İlinde bulunan Hotamış Sazlığı da önemli sulak alanlardır. Son yıllarda bu alanlardaki su seviyesi düşmüş ve sulak alan ortadan kalkmıştır. Göksu Nehri üzerine kurulacak barajlarla Göksu nehrini Hotamış gölüne aktarma projesi olan Mavi tünel projesi inşaat çalışmaları halen devam etmektedir.Akgöl Sazlığı, göçmen kuşların konaklama yeridir. Bazı kuşlar da burayı kendilerine yurt edinmişlerdir. Akgöl Sazlığı’nda 150 kuş türü gözlenmiştir. Bunlara örnek olarak;Flamingo, Küçük Karabatak, Ak Pelikan, Tepeli Pelikan, Alaca Balıkçıl, Yaz Ördeği, Boz Kaz, Dikkuyruk, Angut, Suna’dır. Bu türlerin nesli tehlike altında olup, tüm yıl boyunca avlanılmaları yasaklanarak, koruma altına alınmıştır.

Ekonomik Yapı

İlimizdeki tarım işletmelerinde çoğunlukla polikültür tarım yapılmaktadır. Entansif tarım yoğun olduğu bu işletmelerde ortalama verim ülke ortalamasının oldukça üstündedir. Özellikle sulama yapılan alanlarda elma bahçesi, şeker pancarı, kuru fasulye, buğday, arpa, mısır, patates, kuru soğan ve çeşitli cins sebze ürünleri deseni oluşturur.İşletmelerin %78’inde bitkisel, %22’sinde bitkisel-hayvansal üretim yapılmaktadır. Bitkisel üretim yapan işletmeler, işletme büyüklüğü bakımından incelendiğinde; %65’i 50 dekardan küçük olup, 112.305 hektarlık tarım alanı kapsadığı görülmektedir. 50-500 dekar arasında olan işletme sayısı %34, 500 Dekardan büyük olan işletme sayısı %1. Ayrıca, bitkisel üretim yapan işletmeler, işletme sayıları bakımından incelendiğinde %89’unun 50 dekardan küçük olduğu görülür. Bitkisel üretim yapan alanlarını %71’i tarla bitkilerine tahsis edilmiştir. Tarla bitkileri ekiliş alanları içinde, (246.026 ha) hububat %82, Bakliyat %9, sanayi bitkisi %6, yem bitkileri %3 paya sahiptir. Kalan alanlarda ise meyve ve sebze %23, bağ %19, nadas ve tarıma elverişli olup kullanılmayan alan %58 pay almaktadır. Meyve alanlarının %37’si elma % 45’i bağ, %2’si zeytin , %16’sı diğer meyvelerdir.

                                                                KARAMAN’NIN 5 TANE İLÇESİ VARDIR
Ayrancı
Kaymakam
Evren ÇAKIR
Nüfus
8338
Başyayla
Kaymakam
Koray ÇELİK
Nüfus
3717
Ermenek
Kaymakam
Batuhan TAŞGIN
Nüfus
28832
Kazımkarabekir
Kaymakam
Mehmet Ali ATAK
Nüfus
4407
Sarıveliler
Kaymakam
Emrah UZUN
Nüfus
12601

Karaman İlçeleri Detayları

Başyayla : Başyayla İlçesinin yüz ölçümü 228,99 km²’dir. İl Merkezine uzaklık: 149 km.  İlçenin rakımı: 1400’dir. İlçeye Ulaşım : Karayolu İlçeye Bağlı Köy Sayısı : 10 İlçeye bağlı Belde Belediye sayısı :1

Sarıveliler : İlçenin yüz ölçümü 343 km2’dir. İl Merkezine uzaklık: 161 km. İlçenin rakımı: 1600’dir. İlçeye Ulaşım : Karayolu İlçeye Bağlı Köy Sayısı : 7 İlçeye bağlı Belde Belediye sayısı :1

Ermenek : Ermenek İlçesinin yüz ölçümü 1.222,9 km²’dir. İl Merkezine uzaklık: 120 km.İlçenin rakımı: 1250’dur. İlçeye Ulaşım : Karayolu İlçeye Bağlı Köy Sayısı : 27 İlçeye bağlı Belde Belediye sayısı :2

Ayrancı : Ayrancı İlçesinin yüz ölçümü 2577 km²’dir. İl Merkezine uzaklık: 45 km. İlçenin rakımı: 1119’dur. İlçeye Ulaşım : Karayolu İlçeye Bağlı Köy Sayısı : 22 İlçeye bağlı Belde Belediye sayısı :0

Kazımkarabekir : İlçenin yüz ölçümü 296.4 km2 dir. İl Merkezine uzaklık: 24 km. İlçenin rakımı: 1030’dur. İlçeye Ulaşım : Karayolu İlçeye Bağlı Köy Sayısı : 6 İlçeye bağlı Belde Belediye sayısı :0

Karaman Ulaşımı

Havayolu : Hava yolu ulaşımı,Konya’da bulunan 3. Ana Jet Üs Komutanlığına ait askeri havaalanına ilave edilen sivil tesislerle sağlanmaktadır. Halen Konya-İstanbul arasında çeşitli şirketlerin tarifeli uçak seferleri bulunmaktadır. Karaman – Konya arası 105 KM olup karayolu ile 1 saat 30 dakika sürmektdir.

Demiryolu : Tren garı kent merkezine 1 km. uzaklıktadır. Şehir içerisinden belediye otobüsleri, münibüsler ve taksi ile gara ulaşılabilir.Karaman-Konya-Eskişehir, Karaman-Adana illeri arasında direkt bağlantılıdır. Tel: 0 338 213 33 60 Adres: Karaman Garı, 70100 Nefise Sultan Mahallesi/ Karaman

Karayolu : Karaman’a Ulaşım Karaman, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde, Konya-Mersin-Antalya illeri arasında bulunan önemli bir ticaret, kültür ve sanat merkezidir. İç Anadolu Bölgesi’ nin Akdeniz’ e geçiş noktasıdır. Karaman Mersin Limanı’ na 233 km. mesafededir. Karayolu ile Konya İli 1 saat 30 dakika mesafededir. Karaman Ankara arası 364 KM Karaman İstanbul arası 771 KM.dir. Alacasuluk Mahallesi 70100 Karaman Tel : (0338) 213 2465

Karaman Yeryüzü Şekilleri ve Bilgileri

Gödet Barajı : [Çay] , Karaman Merkeze 7.5 km mesafede ve Gödet Çayı üzerinde, sulama amaçlı olarak kurulmuştur. Kaya dolgu tipi olarak yapılan barajın yüksekliği 64,7 m. yüzölçümü 6.828.000 m’dir.

Ayrancı Ovası : [Ova] , Ayrancı Ovasının genişliği 375 km; deniz seviyesinde yüksekliği ise 1010 – 1026 m.dir.

Yunt Dağı : [Dağ] , Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde bulunan Orta Toroslardaki Yunt Dağı’nın yüksekliği 3227 metre olup, Karaman’ın en yüksek dağıdır.

ASAR DAĞI : [Dağ] , Karaman’ın Ermenek ilçesinde bulunan, Orta Toroslardaki Asar Dağı 1553 metre yüksekliğindedir.

Karadağ : [Dağ] , Karaman’ın 30 km. kuzeyinde bulunan Karadağ Volkanik bir dağdır. En yüksek yeri olan Mahallaç Tepesi 2288 metredir.

Hacıbaba : [Dağ] , Karaman’ın Kazımkarabekir İlçesi yakınlarında ve Karaman’ın Batısında bulunan Hacıbaba Dağınının yüksekliği 2481 metredir.

Karaman Ovası : [Ova] , İl merkezinden Konya ve Ereğli’ye doğru uzanan Karaman Ovası deniz seviyesinden 1000-1050 m. yüksekliktedir. verimli Alanı 600 km2 dir.

Ermenek Baraj Gölü : [Baraj Gölü] , Ermenek Barajı yükseklik bakımından (88m)Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın 6. ve dünyanın 21. büyük barajı olma özelliğini taşımaktadır.

Kaynaklar:https://karaman.ktb.gov.tr/TR-129637/karaman.html

http://www.karaman.gov.tr/ilcelerimiz

http://www.karaman.gov.tr/sehrimiz