İstanbul’da Tatlı Su Balığı Yakalanacak Barajlar ?

İstanbul’da tatlı su balığı yakalanabilecek baraj ve göllerin tümünü sizin için listeledik.Ayrıca en çok balık çıkabilecek muhtemel baraj tiyosunu’da sizle paylaşıyoruz..

Ömerli Barajı:

Ömerli Köyü, Kurtköy ve Kurtdoğmuş üçgeninin içinde kalır.( Ömerli çevresindeki balık tutulabilecek köyler Emirli köyü, Kurtdoğmuş, Paşaköy, Ballıca, Esenceli Köyü civarından avlanılabiliyor. Balık çeşitliliği 1999 yılından bu yana göle salınan israil sazanları yüzünden hızla azalmıştır. Şu an gölde israil sazanı başta olmak üzere aynalı sazan, pullu sazan, az miktarda yayın, az miktarda turna, kızılkanat ve tatlısu sardalyası vardır.

Ömerli Barajı, İstanbul (il)’inde, Riva Deresi üzerinde, içme suyu temini amacı ile 1968 – 1973 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

Ömerli barajına gitmek için lütfen buraya tıklayınız..

Darlık Barajı

İstanbul’da Darlık Deresi üzerinde, içme suyu temini amacıyla 1986-1988 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1.600.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 73,00 m, normal su kotunda göl hacmi 107,00 hm3, normal su kotunda gölalanı 5.56 km²’dir. Baraj yılda 108 hm3 içme-kullanma suyu sağlamaktadır.

Darlık Baraj Gölü * İstanbul – Şile yolu üzerindeki bir kaç baraj gölünden biri. Yazın hafta sonları özellikle piknikçi akınına uğradığından ziyaret için doğru zamanlama sonbahar ve ilkbahar ayları olabilir. Baraj çevresini dolaşan dağ yolları çamur olmadığı taktirde normal araçla girilebilecek kadar iyi sayılır, tabii yine de “bi asfalt değil“. Zeminin toprak yapısı nedeni ile yağmur-çamur olursa oldukça kaygan olabiliyor, dolayısı ile yağmurlu havalarda dikkatli olmak gerekiyor, sonra “dağın başında yolda kaldım” demeyin.

Darlık barajı yol tarifi için lütfen buraya tıklayınız..

Sazlı bosna Sazlıdere Barajı

Sazlıdere Barajı, İstanbul’da, Sazlıdere üzerinde, içme suyu üretmek amacıyla 1991-1996 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.İstanbul genelinde çeşitliliği en bol barajdır.İllede balık yakalamalıyım diyen kişiler bu barajı tercih etmelidirler.Turna avlamak isteyen kişiler kış  aylarını soğuk havaları tercih etmelidirler.

Bir ucu Şamlar Köyü’nde, bir ucu Hadımköy, diğer ucu Sazlıbosna’da olan ve bütün kıyılarının araçla gezmeye müsait olan orta büyüklükte bir barajımızdır. Balık çeşitliliği İstanbul’daki diğer göllerin çok üstündedir. Başlıca balık çeşitleri aynalı sazan, adi sazan, israil sazanı, yayın,turna, tatlısu levreği, kefal ve kızılkanattır.

Sazlı bosna yol tarifi için lütfen buraya tıklayınız..

Terkos Gölü Durusu Gölü

Gölün doğusunda bulunan Terkos Köyü, göle ismini vermiştir. Bu köyde Sultan İkinci Abdülhamid Han (1876-1909) zamanında İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için 1885’te Terkos Fabrikası adı verilen tesisler yapıldı. Yüz senedir İstanbul’un suyunu temin eden bu tesisler günümüzde de mevcuttur. Su gölden alınarak Kağıthane’de bulunan arıtma tesislerinden geçtikten sonra İstanbul’a dağıtılmaktadır. Son senelerde görülen kuraklık yüzünden ve artan İstanbul nüfûsunun su ihtiyacını karşılamak üzere deniz kıyısında vurulan sondalardan elde edilen su, pompalarla Terkos Gölüne akıtılmaktadır.

Aynı zamanda göl, bir balıkçılık ve birçok yabanî av kuşunun yaşadığı bir avcılık alanıdır.

Bu gölümüzde ilimizin önemli su kaynaklarından birisidir ve balık çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Göldeki başlıca balık çeşitleri ise turna, yayın, sazan, çapak, İsrail sazanı, kızılkanat ve kadifedir. Ancak son zamanlarda yaşanan aşırı kuraklık yüzünden denizden göle tuzlu su basılmakta ve bu su yüzünden gölde yaşayan balık sayısı her geçen gün azalmaktadır. Balıklarda çeşitli hastalıklar görülmektedir.

Terkos Gölü yol tarifi için lütfen buraya tıklayınız..

Büyük çekmece barajı

Büyükçekmece Barajı, İstanbul’da, Büyükçekmece Gölü üzerinde, içme-kullanma ve sanayi suyu temini amacıyla 1983-1988 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

Toprak dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 2.020.000 m³, su yatağından yüksekliği 13,00 m, normal su kotunda göl hacmi 161,61 hm3, normal su kotunda göl alanı 43,00 km²’dir. Baraj yılda 102 hm3 içme-kullanma suyu sağlamaktadır.

Bu gölümüz adından da anlaşılacağı gibi Büyük Çekmece ilçemizde bulunmaktadır ve İstanbul’un en büyük göllerinden birisidir. Balık çeşitliliği oldukça geniştir; başlıca balıklar yayın, sazan, turna, İsrail sazanı, kızılkanat ve denize yakın kesimlerde kefal olarak bilinmektedir. 2007 yılı yaz aylarında yaşanan aşırı kuraklık neticesinde gölde balık yakalayabilmek neredeyse imkânsız bir hale geldi.

Büyük çekmece barajına gitmek için lütfen buraya tıklayınız..