İntel Mi Amd Mi Hangi İşlemci Seçmeliyiz ?

İki işlemcinin de kendine özgü iyi performans gösterdiği alanlar var. Konu bu ya İşlemci alırken hangi özelliğinden.. faydalanacağımız ile alakalıdır.. Bilgisayar kullanan lakin bilgisayar donanımı hakkında fazla bilgisi olmayan arkadaşlarımız’da haberi okuyacağından dolayı daha fazla işin teknik konularına inip kafa karıştırmadan kısa öz olarak vardığımız neticeler dahilin’de konuyu ele alıyoruz.

Bu konuyu gelin çeşitli örneklerle ele alalım.Varsayıyoruz ki cebimizden çıkacak para aynı olsun ve bu para ile aynı firma fiyat değerleri ile intel ve amd olmak üzere iki farklı işlemciyi aynı sistem dahilinde test ettik. Kendimizce kurduğumuz bu sistemde aralarındaki fiyat farkı sadece  Amd 75 tl parça olarak İntel den fazla tuttu.

Örnek toplanan sistem gereksinimleri :

Amd: AMD Ryzen 5 1400 Soket AM4 3.2GHz – 3.4 GHz 8MB 65W 14nm İşlemci = 1.162 TL

İntel: Intel Core i3 8100 Soket 1151 – 8. Nesil 3.6 GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci = 1.084 TL

( Teknosa ) üzerinden temin edilen işlemci fiyatlarıdır.

Bu sistemleri çeşitli oyun ve render performansları için çeşitli testlerden geçirdiğimizde gördük ki İntel ve Amd işlemcimizinde oyun ve render ( programlama program hazırlama ) performanslarını inceledik. Oyun kısmında kazanan taraf İntel oldu. Render kısmında ise Amd’nin 8 iş parçacığının bulunması sebebiyle render kısmında iyi performanslar çıkarıyor. Aynı sermaye doğrultusunda toplanan bilgisayarlar söz konusu olunca tabiki burada amd ısıya daha dayanıklı iş parçacığı fazlalığından dolayı’da işin render kısmında İntel’e göre üstünlüğü ön plana çıkıyor ve İntel’e oranla Amd daha stabil kalmayı başarıyor.

 Vardığımız kanı şudur ki toplamak istediğiniz markadan çok toplayacağınız bilgisayardaki yapacağınız işlem burada seçim yapmanıza ışık tutacak diye düşünüyoruz.