Haberimize Bakmadan Tatile Çıkmayın !

Ülkemiz’de gezilmesi görülmesi gereken onca mekan varki sizler için bu mekanların bir kısmını listeledik umarız sizleri de etkileyecektir..

Amasra/ BARTIN

 

 

Amasra, Batı Karadeniz bölgesinde Bartın iline bağlı küçük ve şirin bir sahil kasabasıdır. Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe de sahip olan Amasra hem 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden biridir.

Ulubey Kanyonu/Gölü / UŞAK

 

 

Dünyanın ikinci en büyük kanyonu Uşak ilimizde bulunan Ulubey Kanyonudur.Kanyonda yer alan cam teras ile uçurumun üstünde farklı bir tecrübe yaşayabilirsiniz.

Ulubey kent girişinden 500 m. önce kanyona açılan bir alandır.

80.000 m2.lik alan 1969 yılında Belediye tarafından tesis edilmiştir. Mülkiyeti Belediyeye aittir. Alanda 100 m2. Civarında bir kafeteryadan başka herhangi bir düzenleme yapılmıştır. Çamlık alanından vadi tabanına inen merdivenler bulunmaktadır. Ayrıca, Huzurpark, Karlık Çamlığı, Karaağaç Göleti ve Çamlığı, Göğem Göleti ve Piknik Alanı ve Hacı Kadem Çamlığı gibi mesire yerleri de bulunmaktadır.

Halfeti/ ŞANLIURFA

 

 

2002 yılı itibariyle Halfeti ilçesi, Birecik barajının su tutmasıyla, ilçenin 4\5′ nün en verimli tarım alanları su altında kalmış ve tek geçim kaynağı çiftçilik, yok olmuştur. Bu nedenle halkın büyük bölümü göç etmek zorunda kalmıştır. Bölge coğrafi özelliklerinden dolayı (kaya ve bozkır ekosistemi) sanayileşmeye uygunda değildir. Barajın su tutmasıyla beraber, su dışında kalan Rum Mimarisi Taş Evlerin görünümü ile bir sahil kentine bürünen Halfeti, turizmcilerin ilgisini çekmeye başlamıştır.

 Hasankeyf/ BATMAN

 

 

Hasankeyf’in ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmiyor. Ancak şehir ve etrafındaki binlerce mağara insanların buraya çağlar öncesinden yerleştiğini gösteriyor. Hasankeyf, insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mezapotamya bölgesinde yer almaktadır. Hem içinden Dicle nehrinin akıp gitmesi, korunmaya müsait coğrafi yapısı, mesken olarak kullanılan binlerce mağarası hep dikkatleri çekmiş ve çağlar boyunca stratejik önemini korumuştur. Yekpare taştan meydana gelen kalesi nedeniyle “Hısn Keyfa” adını almıştır.

Eğridir gölü/ ISPARTA

 

 

Göl, Isparta’da bulunuyor.Yılın her mevsimi görüntüsü mükemmel.Asıl rengi camgöbeği, ancak bazı günlerde ve saatlerde farklı renklere bürünüyor.Bu yüzden halk arasında ‘Yedi Renkli Göl’ olarak biliniyor.Detaylı bilgiler Eğirdir Gölü yazımızda.

Olimpos/ ANTALYA

 

 

Türkiye’nin en iyi doğa tatil bölgesi Olympos, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olup; Kemer ile Kumluca ilçeleri arasında yer almaktadır..Likya, Roma ve Bizans’a ait tarihi yapıları ile biliniyor.Eğer buraya yolunuz düşerse, Çıralı‘da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir ve hem tarihin hem de doğanın tadını müthiş kumsalında ve denizinde çıkartabilirsiniz.

 Harput/ ELAZIĞ

 

 

Elazığ’ın Harput ilçesi açık hava müzelerine taş çıkartıyor.İçerisinde bulundurduğu yapılar görülmeye değer Meryem Ana Kilisesi, Ulu Cami, Kalesi, Buzluk Mağarası ve müzesi ile ön planda.Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında.

Ayder Yaylası/ RİZE

 

 

Rize’nin, Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan yaylada, serin havanın tadını çıkartabilirsiniz.Yayla, ladin ve kayın ormanları ile kaplıdır.Zengin florasının yanı sıra kaplıcası ile de yeterince dikkat çekmeyi başarıyor.

Myra Antik Kenti/ ANTALYA

 

 

Finike ile Kaş arasında ,Finike’ye 25, Kaş’a 48 km. uzaklıktadır. Eski çağ Likya’sının en önemli 5 Kentinden birisi olup kuruluşu M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanır. Eskiden bir kıyı kenti iken Demre çayının getirdiği alüvyonlar sonucu günümüzde denizden biraz içeride kalmıştır.