Aracınıza Farkında Olmadan Zarar Veriyor Olabilirsiniz !

Kim bilir çoğumuzun başına gelmiş aracının boyası sökülmüş fakat henüz neden olduğunu malasef’ki bilmiyoruz.Çoğumuz günün stresi,aciliyet bazende sabırsızlığa dayalı çeşitli nedenlerden dolayı aracınızın’da bazı dış etkenlere hassas olduğunu unutarak farkında olmadan aracımızı temizleyelim yıkatayım derken aracınıza en büyük zararı siz elinizle veriyorsunuz.

Aracınıza verdiğiniz zararı az olduğunu asla düşünmeyin aracınızın tavanında oluşacak bir güneş yanığının giderilmesi için mecburen boyatılması gerekecek ve tavana atılacak boyadan sonra aracınızın değeri aşırı şekilde düşecektir.Güneş yanığına en çok maruz kalan bölge araç tavanıdır. Resimde’de gördüğünüz üzere doğanın kanunda bu var soğuk sıcak çelişkisi  şok olur.Ortam sıcaklığı 30 derece üstü güneşe maruz kalıp ısınan kaporta gölgede soğuyuncaya kadar bekletilmeden hemen yıkatılır ise araç boyanız şok olacaktır. Araç markanız modeliniz ne olursa olsun bundan alacağı zarara dayalı olarak bir kaç yıl içinde boyanı’zın üzerindeki vernik atacaktır.

Peki ne yapmalısınız araç güneşe maruz kaldıysa yıkatmayın!Aracı yıkatacaksanız akşam doğru veya sabah erkenden saat birimlerini seçin  işiniz acil şayet yıkatmak’dan başka seçeneğiniz yoksa aracınız’da güneşe maruz kaldıysa böyle bir durumda gölge bir yerde 20-30 dakika araç kaporta aksamının sıcaklığının elinizle değince belirgin şekilde soğuduğunu hissettikten sonra suya tutturup yıkatınız böylece aracınıza zarar vermeyeceksiniz.