Göl’de Mi Deniz’de Mi Balık Yakalamak Zevklidir?

Bazımız zevk bazımızda geçinmek için balık avlıyor.Bazen olta bazende ağ ile avlanıyoruz.Peki tuzlu suda mı yoksa tatlı suda mı avlanmak zevklidir?

Avlanmayı geçim kaynağı olarak gören çoğunluk için araştırmalarımıza göre zevk alma yönü pek değişkenlik göstermiyor.Daha çok yakalanan balığın kalitesi,adeti ve büyüklüğü önem teşkil ettiğinden dolayı zevkinden ziyade gaye daha fazla balık avlanmak’dan geçiyor işin zevk alma yönü ise ikinci planda kalıyor.

Lakin bir de avlanmayı tamamen zevk amaçlı yapan kesim var ki onlar tamamen balığın yakalandığın’da verdiği tepki çekişmeye odaklanıyorlar.Avlanmaya bu açıdan bakan kesim için balığın kalitesi ve ağırlığından ziyade adeti ve balığın oltaya yakalandığı esnada verdiği o çekişme kafa vurma anı daha önemli deniyor.Bu amaçla avlanan kişiler balığı yemeyip yakaladık’dan sonra salarken’de ayrı bir haz aldıkları aşikar.

Bazımız’da balığın yakalandığı esnada balığın verdiği zevkten ziyade balığı yakaladık’dan sonra mangal da mı? tava da mı?Yoksa fırın da mı? leziz olur diye tamamen yemeği düşünenimiz’de aramızda hayli fazla.

Enteresan bir kesimde ise tatlı suda ki alabalığı yakalamak onu gerek yiyerek gerek yağını vücuduna sürerek şifa bulurum düşüncesinde tamamen olaya tıbbi olarak bakanımız’da aramızda yok değil.

Yaptığımız araştırmalar’da şu konuda hem fikir olduk.Lezzet bakımından deniz’de yakalanan balığın üstünde bir tat yok lezzet bakımından deniz balığı oldukça açık ara önde diyebiliriz.Tatlı sudaki balığın saflığı ve yakalama esnasında yakalayan kişi ile aralarında geçen çekişme kafa atma gerçekten zevki yaşamanın doruğuna çıkarıyor.Bu durumda ortak kararımız şu yönde balık yakalamak tatlı suda zevklidir.Balık yemeğe gelince de deniz balığından şaşmamak isabet olur.