Gezegenler Ve Gezegenlerin Özellikleri

Günümüzde hala gezegenlerin araştırmaları sürmektedir. Güneş sistemindeki Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Merkür gibi gezegenlerin özelliklerini sizler için bu içeriğimiz’de araştırdık ve derledik.Dolayısıyla, “evet bu bir gezegen” diyebileceğimiz sadece sekiz gök cismi var İşte güneş sisteminde bulunan 8 gezegen ve özellikleri;


1. Venüs
Gezegenin sıcaklığı aşırı yüksektir. Gezegende ortalama olarak sıcaklık 400 derecedir. Diğer gezegenler kendi çevresinde normal bir şekilde dönerken Venüs döner. Güneşe en yakın ikinci gezegendir. Adını Roma’nın tanrıçası Venüs’ten almıştır. Güneş etrafındaki dönüşünü 224.7 günde tamamlar.
2. Mars
Mars güneşe en yakın dördüncü gezegendir. Adını Roma savaş tanrıçası Mars’tan almıştır. Sıcaklığı -80 ile 160 derece arasındadır. Atmosferinin büyük çoğunluğu karbondioksitten oluşur. Yüzeyi kızıl rengindedir. Güneş çevresindeki dönüşünü 687 günde tamamlar.
3. Merkür
Güneş‘e en yakın gezegendir. Gezegenin sıcaklığı 500 derecedir. Atmosferi yoktur, yüzeyi kayalıktır. Merkür’ün çapı 4850 km’dir. Merkür kendi etrafında dönüşünü 59 günde tamamlar.
4. Dünya
Dünya’nın tek uydusu Ay‘dır. Güneşe en yakın üçüncü gezegendir. 8 gezegen arasında yaşamın olduğu tek gezegen Dünya’dır. Dünya’nın çapı tam 12.000 km’dir. Kendi ekseninde 24 saatte, güneşin etrafında 365 gün 5 saat 48 dakikada döner. Dünya ekvatordan şişik, kutuplardan basık bir yapıdadır.
5. Jüpiter
Jüpiter’in 79 uydusu vardır. Gezegende sıcaklık ortalama olarak -140 derecedir. Jüpiter güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Dünya’dan 1300 kat daha büyüktür. Kendi çevresindeki dönüşünü 10 saatte, güneş çevresindeki dönüşünü ise 12 yılda tamamlar. İsmini Roma mitolojisindeki en büyük tanrı olan Jüpiter’den almıştır.
6. Satürn
Satürn, güneşten uzak olduğu için sıcaklığı -180 derecedir. Güneş etrafında dönüşünü 30 yılda tamamlar. Satürn’ün etrafında taşlardan ve buzlardan oluşan bir halka bulunmaktadır. Yoğunluğu sudan az olan tek gezegendir. Yani eğer Satürn için uygun bir okyanus olsaydı suyun üzerinde batmaz, yüzerdi.
7. Neptün
Neptün’ün sıcaklığı ortalama -200 derecedir. Güneş çevresinde dönüşünü 165 yılda, kendi çevresindeki dönüşünü ise 16 saatte tamamlar. Güneş‘e en yakın sekizinci gezegendir. Gezegen, helyum ve hidrojen bakımından zengindir. Dünya’dan 4 kat daha büyüktür.
8. Uranüs
Dünya’dan çok uzaktır. Güneş‘e en yakın yedinci gezegendir. Uranüs’ün ortalama sıcaklığı -215 derecedir. Güneş etrafındaki dönüşünü 84 yılda, kendi etrafındaki dönüşünü 11 saatte tamamlar.