Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ev alırken olmazsa olmazlarımız evimizin konumu yerleşim yerlerine mesafesi önem teşkil etmekte lakin bunlara ek evin yapılış’da ki.. hikayesi ev yapılırken kullanılan malzeme’de bir o kadar önemli aksi taktirde evi aldığınız yıl içerisinde baş gösterecek tehlikeler rutubet yapan mobilyaları şişen boyaları sökülen bir evin konumu yerleşim yerlerine yakınlığının pek önemi kalmayacaktır.
Peki ama bunlar’dan evi almadan nasıl haberdar olurum işte size püf noktaları;

1: İlk önce bir evin konumu yerleşim yerlerine uzaklığı içinize sindi ve evi almaya karar verdiyseniz. Aşağıdaki yolları izlemelisiniz.

2: Evin sahibin’den evin tapusunun üzeri örnektir ibareli fotokopisini alıp belediyeden evin iskanının olup olmadığı bina bulunduğu arsa üzerinde inşaat iş bitir tarihi ne zaman alındığı bilgisini edinin.

3: Bina yaşı denilen gibi ise gelelim daire incelememize evi oda oda gezerken evde ki boya eski mi yeni mi ona göre evin tüm odaları kuzey güney korniş diplerin de yeşerme kararma var mı buna bakın eğer boya badana eski ve bu bölgelerde yeşerme kararma küf gibi emareler yok ise muhtemel alacağınız evde kara sıva yapılmıştır. Buda alacağınız evde kışın sıcak nemsiz rutubetsiz geçireceksiniz anlamına gelir aksi taktir’de daireyi aldıktan sonra karşınıza çıkacağı anlamına gelir ki bu başlı başına büyük bir sorundur kara sıvası yapılmamış bir daire de bunu söküp yaptırayım demeniz imkansıza yakındır. İç dış cephe yapılmalı mevcut duvarda ki alçılar dış cephe yalıtım sökülmeli kara sıva yapılıp sonra yeni yalıtım ve ev içi komple alçı sıva tekrardan yapılması gerekecek masraflarınız harici geçecek zaman o bir yana gerekli izinlerin yetkili mercilerden alınması bunlara ek bir de kat maliklerinin’de rızasına dayalı olmalıdır. ( yapacağınız işlemler alt üst tüm sakinleri yakın uzak etkileyeceğinden dolayı )

4: Eğer alacağınız evin kara sıvası yapılmış ise mobilya aksamı mutfak banyo hol dolapları kapak içlerinde su hortumu geçmesi lavabo oturması için açılan kesiklerin iç kısmında malzeme yapısına bir lamba ile bakılıp sunta mı medefe mi kullanılan malzeme ona bakmalısınız medefe ise medefe en kaliteli makbul olandır.

5: Evin son olarak elektrik tesisatına bir usta yardımı ile baktırılmalı gerek sigorta panosu gerek evin prizlerinden dairenin topraklaması elektrik omajları normal mi diye yoksa kalitesiz topraklama malzeme eksikliğine dayalı elektrik voltaj değeri oynayıp sürekli bina tesisatın’da ve evinizde beyaz eşya arızası yaşamanıza sebep olur.

6: Ev tüm testlerden geçti ise evin toprakta hisseli ve arsa ölçümü tamamını arsa üzerinde ki hisse sayısına bölün şayet hisse başı 75 m2 seviyesin’de toprak düşüyorsa uzun yıllar sonra bina yenileme mevzu olunca sizin cebinizden fazla para çıkmadan yeni daire almanıza ( veya böylesi bir durumda cebinizden çok az para çıkmasına ) vesile olacak.

7: Son olarak orta sınıf ev alımında açık otoparkı var ise aldığınız dairenin değeri 50 bin kapalı otoparkta 70 bin alacağınız evin veya dairenin daha fazla değeri olmasına sebep olur.

8: Kusursuz olan evi hemen alacaksanız bankanız’dan ev alımı ibaresi  koydurup evin tapu no su ; alımı için yazdırınız ev sahibinin hesabına parayı transfer ettik’den sonra eş zamanlı Tapu Dairesin’den  evinizin tapusunu alın  yada paranızı peşin olarak ödeyecekseniz Tapu Dairesin’de satış işlemleri için  evrakları verirken ödemeyi sizin huzurunuz’da yapacağım deyip devir teslim yapılırken tapu memuru huzurunda ev sahibine parayı taktim edip tapunuzu adınıza alın.

Yukarıdaki koşullar dahilinde şayet satış ertesi gün gerçekleşecek ise ev sahibi ile sözleşme yapıp aranızda vereceğiniz miktarı’da sözleşmeye ekleyip cüzzi bir kapor’a verin ertesi gün sözleşme şartlarında ki ödemeyi ev sahibine yapıp evin satışını tapudan alınız şimdi’den hayırlı olsun.