Eski Bilgisayarınızı Hızlandırmak Mı İstiyorsunuz ?

Bilgisayarınız eski ama her hangi şikayetim yok lakin güncel programların ağırlığı sistemimi yavaşlatıyor eski sistemler’de yeni sistemlere nazaran daha hızlı hale getirmek mümkün mü diyorsanız yapacağınız küçük bir değişikle bilgisayar performansınızı iki katının üzerine çıkarabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken 120 Gb dahi olsa Ssd ve sata 3 hard disk kablosu aldıktan sonra bilgisayarınızın üzerinde bulunan mevcut HDD (hard disk)’inizdeki sistemi var olsan sistemi silmek (aksi takdir’de yapacağımız değişiklikten sonra bilgisayarınız açılırken iki sistem görüp size hangi sistemi açayım diye soracaktır) bunu amatörce nasıl silebilirsiniz.

Normal her hangi bir windows yazılım olan usb veya format cd dvd nizi bilgisayarınıza takıp tıpkı format atar gibi ilerleyip format ön belleği yükledikten sonra nereye atayım dediğinde açılan pencerede eski format artıklarını c ‘de ( bulunan systeminize dahil ) hepsini silin artık mevcut hdd niz sizin deponuz olacak (önemli belgeleriniz var ise Hdd nizi bu işlemi yapmadan bölüp D adlı bölüm açıp evraklarınızı buna atın) daha sonra maddi imkanınız dahilinde 120 gb veya katlarında bir SSD 120 gb bile işinizi görecektir .Size SSD ve kayış kablosu gerekli bunları temin ettikten sonra.

Bilgisayar yan kapağınızı açıp diğer HDD nizin ana kartta bağlı olduğu sata soketin bölümde anakart kalitenize göre en az 2 ,4 ,6 diye artan soketler vardır. Eski HDD nizin kayış kablosunu sata soketin altında yazan 2 nolu soketle yer değişip aldığınız SSD kayış kablosunu 1. sokete takın 2 den fazla değil ise soket sayınız üzülmeyin.DVD kablosu 1. sata soketinde ise onu çıkarmadan eski HDD kablosunu çıkarıp çıkardığınız sata soketine yeni SSD kablosunu takın 2 den fazla sata soketiniz var ise eski HDD bağlantı kablosunu 3 sata soketine takın.

Şayet 2 sata soketiniz var ise eski HDD nizi kablosunu çıkarıp boşta bırakın onun yerine dvd format atacaksanız bu yöntemi uygulayın usb den atacaksanız 1. sokette yeni SSD 2.sokette eski HDD takılı olsun 2 den fazla soketiniz var ise ve amatörseniz sorun yaşamıyım (DVD kablosunu soketten çıkarınca format atarken ilk önce bilgisayar format atılacak DVD veya USB görmek ister siz DVD yerini değişince biostan manuel DVD veya USB yolunu bilirlemenizi ister bu aşamaya takılıp uğraşmayın diye ) DVD takılı soketi ellemeyin eski HDD kayış kablo çıkarıp yeni aldığınız SSD eski HDD soketinin yerine takıp varsa eski HDD 3cü sokete yoksa boşta bırakalım. 2 den fazla soketi olan arkadaşlar formatını atıp oyun vs ağır yer kaplıyacak programlarını D eski HDD kurup o yol üzerinden çalıştırıp yeni aldığınız SSD alanı küçük ise eğer yeni aldığınız  SSD alanı büyük ise Systemede kurabilir hız kaybıda yaşamaz.

Anakartında 2 den az soketi bulunan arkadaşlar yeni aldığınız SSD yi eski HDD nizin yanına vida ile sabitleyin pover güç kablosunuda takalım.Daha sonra formatınızı usb den atacaksanız usb takıp aldığınız SSD içine Gb oranından anlayabilirsiniz. Şayett DVD den atacaksanız DVD takarak formatınızı atın bilgisayarınızın anakartı üzerinde 2 soketi olan arkadaşlar için geçerli DVD gereksinimi duyan programlarınızı yükleyin ekran kart driver vs. kurduktan sonra bilgisayarınızı kapatıp DVD sürücü bağlı olduğu soketten söküp yerine eski HDD kablosunu takıp bilgisayar yan kapağınızıda kapatın.

Artık eskiye oranla hızlı açılan hızlı yükleme yapan daha seri bir bilgisayarınız var. SSD alanı küçük ise c System de olan SSD sadece System ve ufak boyutlu program kurun ağır oyunlarınızı Depoya taktığınız eski Hdd içine yükleyip kurulumu eski Hdd D üzerinden yapın böylelikle SSD niz daha uzun ömürlü ve hızlı olacak resimlerle size yapacağınız işlemleri anlatacağım sitemiz üzerinden aratarak bios format atma konularında bilgi alabilirsiniz kolay gelsin.