Ege Bölgesinde Gezilecek 7 Gözde Tatil Yeri

Ülkemiz gerek tarihsel gerek ise doğasıyla ziyaretçilerini büyülemekte.Ege bölgesi’de ziyaretçilerini kendine hayran.. bırakan bölgelerimizden peki ama ege bölgesinde gezilecek en gözde mekanlar nereler sizin için ilk 7 yeri oluşturduk..

EGE BÖLGESİ

1: Didim – AYDIN

Antik Kent diyarı Ege’nin en görkemli kültür mirasını barındıran Didim, plajları ve altın rengi kumsallarıyla dikkat çekiyor. Didim, tertemiz plajları, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile de ön planda olan bir ilçe. Ege’nin mutlaka gezilip görülmesi gereken tatil beldesi olan Didim’de, Apollon TapınağıMilet Antik KentiPriene Antik Kenti tarih meraklıların uğrak yeri.

2: Fethiye – MUĞLA

Doğası ve tarihi dokusu ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Fethiye; Akdeniz ve Ege bölgesini ayıran çizgide yer almakta. Fethiye’de gezilecek yerlerin başında Babadağ ve Ölüdeniz geliyor. Önce bir doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu’na gidiyor ve kayaların içerisinde oyulmuş vadiyi geziyoruz. Babadağ’ın yamacında yer alan Kelebekler Vadisi birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılarak doğru bir karar verilmiş.

3: Çeşme – İZMİR

Çeşme’ye ilk geldiğiniz de marinada demirleyen yatların muhteşem görüntüsü ile karşılaşıyor, tarihi Çeşme Kalesi’nin bozulmayan dokusuna şahitlik ediyorsunuz. Boyalık Plajı, Aya Yorgi Beach ve Pırlanta Koyu’nun dingin denizi ve altın kumları tatilcilerin ve gezginlerin hayallerini süslüyor. Çeşme’de gezilmesi gereken yerlerin en önemli bölgesi, belki de Ege’nin en önemli plajlarının yer aldığı Aya Yorgi ve Altınkum. Deniz turizminin yanı sıra tarihi Rum evleri, yöreye has sokakları ve sanat galerilerini gezebilirsiniz.

4: Dalyan – Muğla

 Dalyan, Caretta Caretta deniz kaplumbağalarıyla meşhur Ege bölgemizin cennet bir beldesi. Kaunos Antik Şehri, kaya mezarları, çamur banyoları ve bozulmamış doğasıyla, yaz tatillerinin vazgeçilmez merkezlerinden biri. Dalyan, dalış meraklıları tarafından Ege’nin favori koyları arasında yer almakta. Ege turumuzun belki de en heyecanlı deneyimini scuba diving ile gerçekleştiriyoruz. Denizin altında onlarca metre altın harika fotoğraflar çekilebilir, su altı canlılarının gizli yaşamına konuk olabilirsiniz. Yaklaşık iki bölüm halinde gerçekleştirdiğimiz dalış ile fotoğraflar ve videolar çekerek su altı dünyasının gizemine tanık olduk.

5: Kuşadası – AYDIN

Özellikle tatil sezonlarında Ege Bölgemizin turizm alanında ön plana çıkan yerlerinden olan Kuşadası’na uğramadan geçemiyoruz. Güzelçamlı Millipark yeşil doğasıyla Kuşadası’nda gezilecek yerlerin başında geldiğini öğreniyoruz. Kuşadası’nda gezilecek yerlerden bir diğeri de Güvercinada Kalesi’dir. Buradan Kuşadası Limanı ve Kuşadası şehrinin fotoğraflarını görüntülemek mümkün. Kuşadası’na yakın olması nedeniyle Kirazlı Köyü, köy kahvaltısı sevenlerin uğrak yeridir. Kuşadası’nın yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından tercih edilmesinin ilk sebebi altın sarısı plajlarıdır.

6: Bodrum – MUĞLA

 Bodrum, deniz tatili ve muhteşem koylarıyla gelen ziyaretçisini her zaman cezbetmiştir. Deniz tatili ve kültür turizmini bir ara da yaşamak isteyenler için Bodrum’un çok kıymetli bir yeri var. Enfes koylara sahip Bodrum’da birkaç koya tekne ile açılıyor ve kendimizi koyların dingin sessizliğine bırakıyoruz. Bodrum’un gezilecek yerler arasında en popüler yerler, Yalıkavak ve Gümbet yaz aylarında oldukça hareketli. St. John Şövalyeleri tarafından 15. Yüzyılda küçük bir yarımada üzerinde inşa edilen Bodrum Kalesi, şüphesiz Bodrum’da görülmesi gereken yerlerden. Antik Tiyatro, Su Altı Arkeoloji Müzesi, Uluburun ve Serçe Limanı ise Bodrum’un kültür turizmini yansıtan önemli alanlarından.

7: Pamukkale – DENİZLİ 

Pamukkale Travertenleri’ni gezmek için Pamukkale’ye geldiyseniz mutlaka birkaç yeri daha gezmelisiniz. Çünkü travertenler için yarım gününüzü ayırmak bile burası için fazla oluyor. Bu bembeyaz travertenlerin üzerinde yürüyebilirsiniz. Ayrıca havuz gibi olan alanlarında girip yüzebilirsiniz de. Çevrede gezmeniz gereken çok güzel yerler bulunuyor. İşte Pamukkale’de gezilecek yerler:

Pamukkaleye ne zaman gidilmeli : Pamukkale’de gezilecek çok fazla açık alan olduğu için yaz aylarını tercih etmeniz daha iyi olabilir. Ayrıca travertenleri ziyaret saatleri yaz ve kış aylarında değişim gösteriyor. Kış ayı 3 Ekim – 14 Nisan zamanını kapsıyor. Bu aylar arasında gelirseniz 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yaz ayı ise 15 Nisan – 2 Ekim tarihlerini kapsıyor. Bu dönemlerde ise açılışı saat 08:00’de yapıyorlar. Akşam kapanışı ise kış ayına göre daha geç oluyor. Kapanış saat 21:00’a kadar Pamukkale Travertenleri yaz ayında açık oluyor.