Eds Ve Trafik Cezaları Tebliği

Bir sürücü trafik kurallarına uymadığı zaman karşılığında bir para cezası ödemesi gerektiğini de bilir. Bu cezalar bazen sürücü belgelerine yazılırken bazen de plakaya yazılmaktadır. Cezalara baktığımız zaman ise emniyet kemeri takmamak, kırmızı ışık ihlali yapmak, aşırı hız, gibi bazı kural ihlalleri EDS kameralarına yakılabiliyor ve bu durumda da cezai işlemle karşı karşıya kalıyorsunuz. Böyle durumda para cezası yememek istiyorsanız o zaman yapmanız gereken tek şey var ki o da trafik kurallarına sonuna kadar uymak.

 

 

Trafik Cezası İnternete Ne Zaman Düşer?

Gelişen teknoloji beraberinde birçok sisteminde birbiriyle entegreli bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Dolayısıyla siz bir trafik cezası yediğiniz zaman bunun sonucunu da 3 gün içerisinde e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak örenebilirsiniz. Eğer ki sorgulamak istediğiniz araç üzerinize ait değil ise bu durumda Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden sorgulama işlemi yaparak öğrenme imkanınız da var.

Bir sürücünün cezalarla ilgili olarak merak ettiği konu radar, hız limiti, kırmızı ışık, hatalı sollama, emniyet kemeri ihlallerinde alacakları cezalardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu cezaları öğrenebilmeniz için çeşitli yöntemler var. ve bunlar size hızlı sonuç alabilmeniz adına yardımcı olacaktır.

Trafik Cezası Kaç Günde Gelir?

EDS cezasının sisteme düşebilmesi için bir takım işlemlerden geçmesi gerekir. Bunun içinde öncelikli olarak yazılan cezanın TEDES yani Trafik Elektronik Denetleme sistemi tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Bu da tespitte ise trafik kuralları ihlalinin olması şarttır. Görevli size ceza kestikten sonra resimli olan Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı” ve “Trafik Kuralı İhlal Tespit Formu‘na”  dönüştürülerek posta ile gönderilir.

Bu postanın size ulaşabilmesi ise en erken 10 gün en geç 30 gün geçmesi gerekiyor. Eğer ki bu süre içinde evinize gelen görevli sizi evinizde bulamazsa o zaman tebligat bırakılır. Sizde bu tebligattan sonra 15 gün içinde cezayı ödemeniz durumunda indirim hakkından faydalanabilirsiniz.  Trafik cezaları dijital ortamda ise en erken 3 en geç 7 gün içinde öğrenilebilmektedir. Bunu da e-devlet ya da Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.