Dvd ‘den Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bilgisayarlarımıza çeşitli versiyonlarla format atmak mümkün.Format atma yollarından biriside Dvd’den format atmak.İyi ama Dvd’den formatı nasıl atarım diyorsanız…

 

Dvd den format atmak istiyorsanız ilk önce sitemizde Dvd format nasıl yazılır o konu ile alakalı direktiflere bakarak Dvd içine sorunsuz şekilde istediğimiz format yazılımını atalım.

Daha sonra DVD yi bilgisayarınıza takıp bakalım eğer biosta ayarları doğru ise Dvd yi görecektir şayet görmeyip bilgisayarınız açılırsa biosa girmek için bilisayara göre değişmektedir.Bu işlem için genellikle F2, F12, Delete veya Esc tuşları kullanılır. Kullanmanız gereken tuşun ne olduğunu bilgisayarın anakart kullanma kılavuzunda da bulabilirsiniz. Pek çok bilgisayarda BIOS ayarlarına girebilmek için açılıştaki BIOS ekranındayken Delete tuşu ESC tuşu, F8 tuşu ya da F12 tuşu kullanılarak girilebilmektedir.

Resimlerde’de size gösterdiğim üzere boot kısmından usb bilgisayara açılırken görmesini istediğimiz bellek yapmamız gerekecek ki Dvd’den alıp sabit SSD HDD yazabilsin birinci seçeneğimizi resimlerde gördüğünüz üzere HDD veya SDD devamında (marka adı yazar versiyon kodu yazar) 2 seceneği HDD SDD hangisi takılı ise onu yapalım 3 seçenek Floppy drıve (usb de yazabilir) veya dısabled (devre dışı) olsun. 2 farklı bios resmi usb dd yazan bölgeye DVD yazıp F10 ok demeniz yeterli.

Daha sonra F10 tuşuna basıp ok saveleyip bilgisayarınızın yeniden başlamasını bekleyelim bilgisayar açılırken yine size yazılımı kurmak için herhangi bir tuşa basın diyecek bir kereye mahsus tuşa basıp kurulumu okuyarak ilerleyelim ilerleyen aşamalarda bilgisayar birden çok kapanıp açılacak her seferinde yazılımı ön yükleme yapmak için bir tuşa basın yazsada siz basmayın.( bir kere ilk kurulumda basıp format ön yüklemesi için basılır daha sonra basılmaz. )