Dört Halife Kimlerdir

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.a.v.) vefatının ardından seçimle görev yapmış sahabeler 4 halife olarak geçer. Dört Büyük Halife ya da Hulefa-i Raşidin (Raşid Halifeler) de denmektedir. Peki bu 4 halife kimdir, isimleri nelerdir?

 

Dört Halife

Hz. Resullulah’tan (S.a.v.) sonra gelen 4 halife sırasıyla aşağıdaki şekilde ve sürelerle halifelik yapmışlardır.

1- Hz. Ebu Bekir: 2 yıl
2- Hz. Ömer: 10 yıl
3- Hz. Osman: 12 yıl
4- Hz. Ali: 5 yıl

 

– Hz. Muhammed’in (S.a.v.) 632’deki vefatı sonrası yapılan çeşitli istişareler ile Hz. Ebu Bekir halife olarak seçilmiştir.

– Hz. Ebubekir’in yaklaşık iki yıllık süren halifeliği hastalanıp vefat etmesiyle son bulmuştur. Son günlerinde yerine Halife olarak Hz. Ömer’i atamıştır.

– Hz. Ömer kendisinden sonra aralarından bir sonraki halifenin seçileceği bir şura kurulmasını talep etmiştir. Ömer’den sonra kimin halife olacağı tartışmaları sırasında ara bulucu Abdurrahman bin Avf’ın, başkalarının görüşlerini de alarak kendisini seçmesiyle Hz. Osman halife olmuştur.

– Hz. Osman’ın öldürülmesinden 5 gün sonra Hz. Ali, halife seçildi ve Medine halkı ona mescitte biat etti. Talha ve Zübeyr’in de biat etmesi halk tarafından çok iyi karşılandı. Çünkü Talha ve Zübeyr, Ali’nin haricinde halifeliğin en güçlü adaylarındandı. Diğer şehirlerden temsilciler de Medine’ye gelerek biatlarını yaptılar ve böylece Müslümanların çoğu Hz. Ali’nin halifeliğini kabul etmiş oldu.