Coronavirüs Aşısı İle İlgili Müjde Geldi!

Tüm dünya coronavirüs nedeniyle alarma geçmiş durumda. İnsanların en çok merak ettiği konuda Coronavirüsü’nün aşısının ne zaman bulunacağı konusu. Coronavirüs aşısı ile ilgili  heyecanlandıran bir müjde geldi,İşte coronavirüs aşısı buluşundaki tüm detaylar..

Merkezi İngiltere’nin Cambridge kentinde olan ilaç firması AstraZeneca, koronavirüse karşı geliştirilen potansiyel aşının üretimine başlayacak.

İngiliz yayın kurumu BBC’ye değerlendirmede bulunan AstraZeneca Üst Yöneticisi Pascal Soriot, potansiyel aşının denemelerinin devam etmesine rağmen üretime başlanacağını belirtti.

Soriot aşı üretiminde mümkün olduğunca hızlı olunması gerektiğinin altını çizerek, “Şu anda aşının üretimine başlıyoruz. Sonuçlar geldiğinde aşıların hazır olması gerekiyor” dedi.

Soriot ilaç şirketinin yeni tip koronavirüse karşı 2 milyar doz aşıyı üretebileceğini söyledi.

“Başarısız olunursa, aşılar boşa gidecek”

Aşının denemelerinin başarısız olması olasılığına da değinen Soriot, “Bu (üretim) kararımız, tabi ki aşının başarısız olması durumunda finansal riskler barındırıyor. Başarısız olunursa, ürettiğimiz bütün aşılar boşa gidecek” şeklinde konuştu. Soriot ayrıca şirketin Covid-19 aşısının üretiminde herhangi bir kar amacı gütmeyeceğini söyledi.

Oxford Üniversitesi, nisan ayının sonunda yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirmeye çalıştığı aşının başarılı olması halinde üretim ve dağıtımı için ilaç devi AstraZeneca ile anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. AstraZeneca dünyanın en büyük aşı üreticilerinden olan Hindistan Serum Enstitüsü (SII) ile de aşı geliştirme faaliyetleri konusunda yakın zamanda bir anlaşma imzalamıştı.

Şirket ayırca yakın zamanda Microsoft yönetiminden ayrılan Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından desteklenen iki aşı kuruluşu ile (Epidemik İnovasyon Hazırlığı Koalisyonu ve Gavi Aşı Birliği) 750 milyon dolarlık anlaşmaya imza atmıştı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ İÇİN UMUT VEREN AÇIKLAMA!

Columbia Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Ian Lipkin yakın zamanda bir televizyon programına konuk olarak bir kan plazmasının yeni tip Corona virüs tedavisi için yardımcı olabileceğini söyledi.