Cihazı Şalter,Sigorta’dan Kapatmak Zararlımı ?

Teknoloji son yıllarca oldukça ilerledi gün geçmiyor ki yeni çıkan bir elektronik cihaz ile tanışmayalım. Piyasaya bunca yeni cihaz çıkarken beraberin’de şu soruyu’da getiriyor. Elektronik aletler direkt olarak sigorta tablasından veya ana şalter’den kapatılınca zarar görür mü ?

Dolasıyla kombi,televizyon,bilgisayar,buzdolabı,fırın,çamaşır makinası,ampül vs gibi cihazları sınıflandırıp adlandırmak doğru olmaz geniş anlam’da elektrik ile çalışan tüm aletlerin genelini kapsıyor bu durum.

Her elektronik cihaz elektrik kesintisine uğradığın’da kaliteli veya kalitesiz zarar görür kaldı ki bu kesintiden sonra yetkili firmalarca kesintiye uğratma arızası onarılıp tüketiciye tekrar elektrik gönderildiğinde ilk gönderilen voltajın malesef ki yüksek veya eksik omaj değere sahip ölçülmektedir. Bu durum kaliteli cihazları zedelerken kalitesiz cihazlarda hemen ortaya çıkarak arızaya sebep oluyor. Zaten bunun nette sıkça haberlerine rastlıyorsunuzdur.

Gelelim bizim konumuza diyeceksiniz ki konumuz bu değil neden onu anlattınız beyin fırtınası yaparak size durumu çeşitli örneklerle idrak ettirerek anlatıyorum.Tıpkı elektrik kesintilerinde yaşanan tepkiyi altını çizerek yazıyorum cihazlarınız düğmesinden kapatmadan önce direk ana şalter sigorta tablosundan mandal düşürerek kapatmak elektrik kesintisindeki uğradığı zararla eş değerdir.Yani elinizle böyle bir şalter  sigorta kapatmayla kendi cihazınızı kendiniz zedeleyip bozuyorsunuz.Sıradan bir eve gelen elektrik akımı omajı ölçülürken bakarsanız şayet akımın yükselip azaldığını sizde fark edersiniz sabit kalmaz.

Cihazımızı doğru kapatma açma biçimi nasıl olmalı

Dolayısıyla kontrollü bir kesinti yapacaksanız önce cihazınızı kapatıp daha sonra şalter sigorta indirip işinizi hallettikten sonra şalter sigortanızı kaldırmalısınız.

Elektrik kesintisin’den Cihazınız zarar görürse ne yapmalısınız ?

İzleyeceğiniz yol gayet basit ilk önce cihazınızın yüksek enerji ile arızalandığını gösteren tamirci firmadan bir fatura ile ilgili dağıtıcıya müracaat ile zararınızı giderebiliyorsunuz. Şayet zararınız bu şekilde yetkili firmaca giderilmez ise Tüketici haklarına alakalı fatura ile müracaatınız’da 20 güne kadar ödemenizi alıyorsunuz.