Cep Telefon Seçimleri

      Cep Telefon seçimi telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz tasarımı olsun performansı, ekran boyutu veya pil ömrü gibi bir çok özelliklerine dikkat etmeliyiz peki bu özelliklerin nasıl iyi olup olmadığını anlarız kısa ve net bir şekilde açıklamaya çalışıcağız.

 

 

  1. Ekran/Çözünürlük

  Akıllı telefon satın alırken dikkat edilmesi gereken bir çok özellik var bunlardan biride tabiki telefonumuzun boyutu ve ekranın kaç inç olduğudur. Zira telefonu kullandığınız süre boyunca ekranına bakacaksınız, o nedenle renkleri nasıl sağladığı ve optimum çözünürlüğü oldukça önemli. Geniş görüntü almak da bir o kadar önemli elbette, ancak ekranın boyutu telefonun kullanımını da zorlaştırmamalı. O anlamda bu noktada 5.5 inç boyutundaki ekranlar, hem geniş görüntü hem kolay kullanım açısından en mantıklı olanı. Çözünürlük olarak Full HD uygun ve panel olarak da Super AMOLED olanları tercih etmekte fayda var. Zira bu panel, 16 milyona kadar canlı renkler ve keskin detaylar sunuyor. Elbette Corning Gorilla Glass ekran koruma teknolojisini de unutmamak lazım.

   2. İşletim Sistemi

    Varsayalım ki aldığınız telefon android işletim sistemine sahip herkesin bildiği gibi android telefonun en önemli özelliği apk tarzı bir çok paket indirip kurabilirsiniz dosya yöneticisi tamamen sizin elinizin altındadır.Android sürümüne dikkat edilmelidir.

 Alıcağınız telefon iphone ise ios işletim sistemine sahiptir kullanımı belki android kadar kolay değil ki insandan insana değişir fakat android gibi her istediğimiz uygulamaları maalesefki ios işletim sistemine kuramıyoruz apple store ile yetinmemiz gerekiyor. 

   3. Kamera

  Günümüzde olmazsa olmazlarımızdan biri selfi aklımıza geliyor telefon alırken çoğu kişi için en önemli özellik olarak söylenebilir Zira artık herkesin bir sosyal medya hesabı var bu alanlara güzel fotoğraflar şart. Ancak sadece bu değil; sevdikleriyle güzel karelerde olmak, anı ölümsüzleştirmek ve anılar biriktirmek herkesin hakkı. Bu noktada, satın alacağınız akıllı telefonda ana kameranın en az 12 MP olması yeterli değil; ek teknolojilere de ihtiyacı var. Zira megapikselin yüksek olması, en iyi fotoğrafı çektiği anlamına gelmiyor. Hızlı odaklanması ve her türlü ışık koşulunda çarpıcı fotoğraflar çekebilmesi için; lazer otofokus, faz algılamalı otofokus, çift tonlu çift LED flaş ve f/1.7 diyafram açıklığına sahip olması, önerdiğimiz bulunması gereken özellikler arasında. Ha, ayrıca kamera arayüzünde profesyonel çekim modu, otomatik gece modu gibi özellikler bulunması da bilhassa önemli. Güzel selfie’ler yakalamak için ön kameraya gelince… Burada da 5 MP değerinde geniş açılı ve f/2.2 diyaframa sahip bir lens sizin için yeterli olacaktır. Elbette yine profesyonel mod ve güzelleştirme modu gibi seçenekleri unutmamalı.

   4. Pil Ömrü

  Elbette, tüm özellikleri ne kadar iyi olsa da, bir akıllı telefonda dönüp dolaşıp yine pil ömrüne geliyoruz. Zira pil ömrü ne kadarsa, telefonu mobil ortamda o kadar kullabileceksiniz. Bu nedenle pil ömrü uzun süreler idare edecek ölçüde modellere yönelmek gerekiyor. Bunun için özel modeller var belki, ancak bu modellerde de kalın tasarımlara takılabiliyoruz çoğu zaman. Peki, hem ince tasarımlı hem de geniş kapasiteli akıllı telefon modelleri yok mu? Elbette var. 3000 mAh kapasiteli bataryasıyla 30 saate kadar pil ömrü sunan ve 15 dakikalık şarjla 8 saate kadar kullanım sağlayabilen modeller piyasada mevcut. Seçim arifesinde bu modelleri radarınıza almanız, uzun kullanım için iyi seçim olacak.