Bilgisayarınızın Ekran Kartına Bakım Yapıyor Musunuz ?

Bilgisayarınızın diğer parçaları gibi ekran kartının da bakıma ihtiyaç duyduğunu biliyor musunuz ? Peki ekran kartınızın bakımını nasıl yapabilirsiniz..

Bilgisayarınız soğukken ( yani bu işlemi yapmadan en az 30 dk önceden kapatıp soğumasını bekleyin ) yada bilgisayarınızı çalıştırmadan önce işlemi yapınız.
Öncelikle prizden bilgisayara ait monitör fişleri komple çıkaralım daha sonra bilgisayar kasa arkasındaki fişleri hepsini çıkaralım.

Sonra bilgisayarın önü size bakar şekilde kasa sol yan kapağı sökelim resimlerde’de size göstereceğim üzere ekran kartının bir vidasını söküp alt kısımdan mandalına basarak ekran kartı sökelim.


Ekran kartının ilk önce süpürge makinası fırça yardımıyla tozunu temizleyelim daha sonra ekran kart altında fan soket fişini çekip 4 vida söküp ayıralım ekran kart işlemcisi ve soğutucu üzerinde donan özelliğini kaybeden termal ısı macunu kalıntılarını karton ve ıslak mendil yardımı ile silelim.

Termal macun temin edip ekran kart işlemcisine  sağa sola akmaması için dikkatli bir şekilde sürüp dört vidasını sıkalım.

Ekran kartı topladıktan sonra anakart’dan söktüğümüz sokete oturtarak vidasını sıkıp kasayı kapatalım.Fişi takıp ekran kartı çıkardığımız yere takıp vidasını sıkıp kasa yan kapağını kapayalım. Fişlerini takıp bilgisayarı çalıştıralım.

İşlem bu kadar basit buradaki gayemiz ekran kartın üzerindeki işlemcinin aşırı ısıdan dolayı zaman içinde soğuma yalıtımını kaybetmiş betonlaşmış termal macunla ekran kartına ısıya bağlı olarak arıza yapma evresini orta’dan kaldırmak temizlediğiniz tozlarla hava soğutmasını yapabilmesi için kanalları tozdan temizledik son olarak ekran kartının termal macunu değişme süresi yeni alındık’dan ortalama iki sene sonrasıdır.

Zaten bu süre Garanti süresi bitimi ile denk gelmektedir.Yani Ekran kartı yeni olan veya bilgisayarını yeni alan arkadaşlar 2 sene sonra bu bakıma ihtiyaç duyacaklar.