Bilgisayarınız Reset Mi Atmaya Başladı ?

Hemen hemen her evde günümüz şartlarında bir bilgisayar var ama bu bilgisayarların belli başlı bakım aralıkları var malesef ki bu bakımlar aksadığı zaman sıkıntılı süreç baş gösteriyor..

Günümüz şartlarında teknoloji her ne kadar gelişmiş olsada bilgisayarların’da belli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyarlar.Bu bakımlar periyodik olarak yapılırsa bilgisayarınız daha sağlıklı çalışacaktır.Akşam sorunsuz oynayıp ertesi gün bilgisayarı açtıktan sonra durduk yere reset atması anakart ramler üzerinde biriken tozlardan dolayı  frekans hatası verme emareleri’dir. Aslında bu bakım madden bizi zorlamaktan ziyade manen bizim zamanımızı alacak türden geçelim yapacağımız işlemlere;

1: İlk önce bigisayarımızı kapatalım,bilgisayarımızın fişlerini prizden çıkaralım.

2: Daha sonra bigisayarımızın önü size bakar biçimde sol taraftaki yan kapağın iki vidasını sökelim ortalama bir buçuk parmak genişliğinde fırça temin edelim.

3: Süpürge makinası’nın yardımı ile fırçayla tozları bilgisayarın anakart işlemci ekran kart hdd komple içini kuru fırçayla sürterek tüm tozları yerinden oynatarak  diğer elinizde süpürge hortumunda bilgisayar içini tertemiz süpürelim.


4:  Sonra tüm kabloları yerlerinden çıkan olmuş mu diye kontrol edelim çıkan kablo varsa soketine takalım ve daha sonra yan kapak ve vidalarını kapatıp bilgisayarın fişlerini takalım çalıştıralım.

Not: Bilgisayar anakart üzerindeki zaman ile birikip oluşan tozlar iletken olup donanım parçaları üzerinde oluşan elektriklenme frekans hatası yapıp reset atmasına sebep olmaktadır.Bu işlemi en az senede bir kere bilgisayarınıza yapmalısınız.