Araç Lastiği Seçimi

Her lastik eşit şekilde üretilmez. Farklı tasarımlarda ve kategorilerde lastikler, değişken ısı derecelerinde performansı en yükseğe çıkartmak için üretilmiştir. Ayrıca, bir çok lastiğin sırt bölgeleri de yol ve hava koşulları ile doğru şekilde mücadele etmesi için birbirlerinden farklı şekillerde üretilmiştir. Bu nedenle bir sonraki lastiğinizi seçmeden önce, hangi kategorinin sizin lastiği kullanacağınız iklim koşulları ve kullandığınız yollara göre en yüksek performansı vereceğini öğrenmelisiniz.

Dört mevsim lastikler: ( Her yola uyum sağlayan lastikler )

Dört mevsim lastikleri tüm yıl boyunca her türlü hava koşulunda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Hem kış derecelerinde kullanılacak kadar yumuşak kauçuk barındırır, hem de sıcak havalarda da kullanılmak üzere yeterli performans gösterir. Sırt şekilleri yağmur suyuna dayanıklı üretilir ama karlı yolda da kullanılabilir. Ancak, bu kadar çeşitli karakteristik yapısının bazı dezavantajları bulunur.

Şayet ılıman hava koşullarında yaşıyorsanız ve çok fazla karlı havaya maruz kalmıyorsanız dört mevsim lastiklerin performansları sizi memnun edecektir. Bu lastikleri aracınıza takabilir ve güvenebilirsiniz. Mevsim değişliği olsa bile bu lastikler sizi yarı yolda bırakmaz.

Yaz Lastikleri: ( Sürüş performansını artıran lastikler )

Eğer sıcak bir yerde yaşıyorsanız ve virajlı yollardan hoşlanıyorsanız sizin tarzınız yaz lastiklerdir. Dört derecenin yukarısında görülen sıcaklıklarda bu lastiklerin kauçuk oranı dört mevsim lastiklerden daha yumuşak kalır ve bu nedenle de daha iyi bir yol tutuş sağlar. Ancak derece dört derecenin altına düşerse, bu kauçuk oranı bir anda sertleşir ve çatlaklara neden olur.

Bilinenin tersine, yaz lastikleri, yağmurlu havalarda performans düşürmez. Sıradan bir yaz lastiğinde sırt şekli suyu yanlara iterek geçmeye tıpkı dört mevsim lastikleri gibi oldukça elverişlidir. Ancak, ıslak yolda yol tutuşunun kalitesinin düşmesine neden olan yaz lastikleri de vardır. Yüksek performanslı yaz lastikleri kuru yolda bir performans sunar ama bu arada ıslak yolda da çok fena olarak değerlendirilmeyecek bir performans da gösterir. Diğer yandan, ultra yüksek performans gösteren yaz lastikleri ise ıslak yolda kayabilir ama kuru yolda aracınızın yol tutuş performansını en yüksekte tutar.

Kış lastikleri: ( Karlı mevsimde yol tutuşunu artıran lastikler )

Eğer çok kar yağışlı bir bölgede oturuyorsanız kar fırtınası ve yağışı gelmeden önce kar lastiği taktırmanız’da fayda var. Kış lastikleri dört derecenin altındaki ısılar için en iyi yol kavraması durumuna göre kauçuk yapısı kullanılır. Sırt şekilleri ise karın içinden geçerek ve karı yanlara iterek ilerlemek ve size en yüksek performansı vermek için tasarlanmıştır. Aslında önden çeker ve arka çekişli bir çok araç, dört mevsim lastikli normal araçlara oranla, kış lastiğiyle çok daha yüksek performans verir.

Ancak, lastiği sürekli takmak ve çıkartmak yan duvarları inceltebilir ve bu da güvensiz bir sürüşü beraberinde getirebilir. Eğer her iki stilde de en iyisini istiyorsanız ekstradan kar lastiği almanız gereklidir. Bu şekilde yazın yaz lastiğini takarsınız ve bunun keyfini çıkartırsınız, kışın da kış lastiği takarsınız.

 

Araç lastiği üzerindeki yazıların ne anlama geldiği ile ilgili sayfaya gitmek için lütfen buraya tıklayınız