Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Günümüzde her evde en az bir araba var. Ekspertiz şirketleri istisnalar harici aşırı şekilde sorun yaşatmaya başladılar ! Dolayısıyla yeni araç alacakların aracı alırken dikkat etmesi gerekenleri listeledik..

 1: İlk önce alacağınız aracın ruhsat bilgilerini isteyin eğer alacağınız arabayı internet yoluyla bulduysanız araç sahibi ruhsat resmi vermekten çekinir ise ayrı ayrı aracın şase no motor no bilgilerini alıp ayrı ayrı 5664 sms 8.5 krş yollayın akabinde hgs mobil den km bilgisini öğrenin 6 tl karşılığında öğrenin.( buradaki gaye alacağınız araç daha önce alttan şanzıman motor aksamlı sadece hasar aldıysa şase no suna yansımaz ! )

2: Şayet gelen sonuçlar araç sahibinin dediği gibi ise devamlı sigorta yaptırdığınız kuruluştan rica edip araç plaka şase motor no verip son 2 ay içinde yapılmış bir kazası olup olmadığını sorun !  Sms den size gelecek bilgi son iki ay içerisindeki hasarı içermez  bunun tehitini sigortacınızdan alın.

3: Sigortacını’dan da temiz haber gelirse araç sahibine yakın her hangi bir sanayi sitesinde buluşun her hangi bir araç boyacısı makina dahi tutmadan aracın neresin’de boya olup olmadığını uzaktan bakarak anlar siz ona rağmen makina ile bakmasını isteyin ücreti 100 tl dir tanıdık ise parada almaz.

4: Boyacıdan da olur aldıysanız bir kaportacıya aracı yüzeysel bakmasını kaporta plastik aksam araç podye şase gögüs tavan direkler kapı içleri akşamında hasar almışmı değişeni var mı diye baktırın ! 100 tl ücret verin. Tanık ise para almaz zaten.

5: Kaportacıdan onay aldıysanız bir motorcuya ( mekanikçi ) götürüp aracın motor şanzıman yüzeysel bakılmasını lifte kaldırıp bakmasını isteyin aracın kompresörünü ölçer size olumlu cevap verir ise diğer aşamaya geçelim .Bu işleminde ücreti 100 tl dir.

6: Son olarak aracı rot balansçıya götürün rot ayarına bakmasını isteyin aracı alacağım inceletmek maksatlı rota soktuğunuzu belirtin ( yeni araçlarda şase bölgeler salıncak malzemelerde eğilme olur ise çektirme yapılamaz yeni araçlar alemiyum ağırlıklı olduğundan çekilip yerine getirelim derken kırılıyor o riske hiç kimse girmiyor bu masraflarda çok pahalı )  size arka teker ön takım da oluşmuş yada tadilat görmüş yapılmış her şeyi liste halinde söyleyecektir, şayet rotçu’dan da olumlu cevap alırsanız ki rot ücreti 50 tl dir.

7: Kusursuz olan aracı hemen alacaksanız bankanızdan aracın plakasını yazıp ibare koydurup 34 ? ? ? 99 no’lu araç alışı için parayı yatırıyorum deyip araç sahibinin hesabına yollayıp eş zamanlı noter’den satışınızı alın yada paranızı peşin olarak noter huzurun’da verip satışınızı alın. Şayet satış ertesi gün gerçekleşecek ise araç sahibiyle sözleşme yapıp aranızda aracı alacağınız miktarı içeren vereceğiniz cüzzi bir kapora miktarı’da sözleşme yapınız, ertesi gün sözleşmedeki şartlara uygun ödemeyi yapıp aracın satışını alınız.

 Neticede kendi yapmadığımızı sizlere öneriyoruz bizler araç alım satımlarımızı hep bu şekilde yaptık çok şükür ALLAHA her hangi bir sorunla karşılaşmadık !

Hesaplama yaparsak boya 100 kaporta 100 motorcu 100 rotçu 50 sms giderleri ortalama 25 tl toplamda 375 tl tanıdığınız yoksa vereceğiniz ücret ama kafanızda soru işareti kalmadı ileride başınızı ağrıtmayacak tertemiz araç aldınız şimdiden hayırlı olsun güle güle kullanın.