Amasya Hakkında Genel Bilgiler?

Amasya ili; Orta Karadeniz Bölümünün iç kısmında yer almaktadır. Doğudan Tokat, güneyden Tokat ve Yozgat, batıdan Çorum, kuzeyden Samsun illeri ile çevrilidir.

İlin yüzölçümü 5.701 km2 dir.

Toplam sınır uzunluğu 492 km olan ilin Samsun’la 169 km, Tokat’la 165 km, Yozgat’la 6 km, Çorum’la 152 km. sınır uzunluğu vardır.

İl genelinin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği (rakım) 1.150 m, il merkezinin ise 411,69 m dir.

34° 57′ 06” – 36° 31′ 53” Doğu Boylamları ile 41° 04′ 54” – 40° 16′ 16” Kuzey Enlemleri arasındadır.

Ankara’ya 336 km, İstanbul’a 671 km uzaklıkta olan Amasya’nın komşu illere uzaklıklara ise Çorum’a 92 km, Samsun’a 131 km, Tokat’a 114 km, Yozgat’a ise 196 km dir.

İl merkezinin ilçelere uzaklıkları; Göynücek 46 km, Gümüşhacıköy 68 km, Hamamözü 90 km, Merzifon 46 km, Suluova 27 km ve Taşova 48 km dir.

İklim

Amasya’da Karadeniz iklimi – Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir. Bu bölgede Karadeniz ardı iklimi etkili olmaktadır.     Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir. Merzifon, Suluova, Gümüşhacıköy ve Hamamözü ilçeleri Bölgenin genel iklim özelliklerini yansıtmaktadır. Merkez İlçe, Taşova ve Göynücek İlçeleri daha çok karasal iklim özelliği göstermektedir. Yağış     İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm, Gümüşhacıköy’de 458,3 mm, Taşova’ da 400,0 mm, Gönücek’ te 427,6 mm olarak ölçülmüştür. Sıcaklık     İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 derece, yıllık ortalama nispi nem % 61 olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 derece, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 derece, tespit edilmiştir.     Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama buzlanma gün sayısı 50 gündür. Rüzgâr     İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.

Bitki Örtüsü

Amasya İli merkez ilçedeki ormanlar büyük ölçüde Akdağ bölgesinde yayılış göstermekte, yükseklerde sarıçam, karaçam ve kayın, düşük rakımlarda kızılçam, ardıç, meşe, gürgen ve titrek kavak yayılış göstermektedir. Bunun yanında yabani ahlat ve erik gibi ağaççıklar, sürünücü ardıç gibi çalı formları da vardır.   İl’in ormanlık alan yüzdesinin en fazlası Taşova İlçesi’nde bulunmaktadır. zellikle Akdağ ve Boğalı dağ silsilelerinin kuzeye bakan yamaçları ile Destek Çayı’nın kuzeyindeki bölgede 1000 m yükseltiden sonra iyi vasıflı kayın ormanları bulunmaktadır. Güneye bakan yamaçlarda ise Yeşilırmak Vadisi’nden başlayıp yukarılara doğru sırasıyla kızılçam, meşe türleri, karaçam ve sarıçam yer yer saf yer yer de karışık ormanlardan oluşmaktadır. Ayrıca gürgen, kayacık, üvez, kızılcık, akçaağaç, geyik dikeni, sandal ve fındık gibi ağaç ve ağaççıklar, böğürtlen, eğrelti, yabani gül, katran ardıcı, laden, ısırgan otu ve orman gülü gibi alt florayı teşkil eden bitki örneklerine rastlanmaktadır.     Merzifon İlçesi Tavşan Dağı’nda bloklar halinde kayın ormanları ve bu ormanlar içerisinde münferit olarak yabani kiraz, ayı fındığı, akçaağaç, ıhlamur, gürgen gibi yapraklı türler bulunmaktadır. Bunun yanında yükseklerde lokal olarak sarıçam ve karaçam koru ormanları, daha düşük rakımlarda ve güney yamaçlarda ise meşe türlerinin oluşturduğu baltalık ormanları yayılış göstermektedir.     Yine Gümüşhacıköy İlçesi’nin Vezirköprü istikametindeki dağlık bölgelerinde sarıçam, karaçam, daha aşağılarda meşe türleri yayılış gösterir. Hamamözü’nde ise karaçamla birlikte meşe ormanları, yer yer de ardıç türlerine rastlanmaktadır.     Göynücek İlçesi Amasya İli’nin güneyinde yer alması ve İç Anadolu Bölgesi’ne geçiş zonunda bulunması nedeniyle step bitki örtüsüne sahip olmakla birlikte bu bölgede bulunan ormanların ağırlığını baltalık olarak işletilen meşe türleri ve kısmen de ardıç ağacı oluşturmaktadır.     Endemik bitkiler açısından yöre oldukça zengin tür(109) ve çeşitleri (246) içermektedir. Bu türler arasında yöresel adlarıyla hazeran, kuduz otu, akça çiçeği, dolama otu, mürdümük, bac biber ağacı, kaside, geven, yalancı havacıva, tüylü keten sayılabilr.

Amasya İlçeleri

Hamamözü : İlçemiz Hamamözü, Amasya´ya bağlı ve il merkezine 90km, Çorum il merkezine 43 km. uzaklıkta, 16 köyü bulunan 1700 nüfuslu şirin bir ilçedir. (Toplam Nüfus 6000). İlçemizin kuzeyinde Gümüşhacıköy, kuzeybatısında Osmancık ve güneyinde Laçin ilçeleri ile Çorum ili bulunmaktadır. İlçemizin çevresinde ise kuzey ve batı bölümünde İnegöl Dağları, doğu ve güneyinde ise Saray Dağları ve Eğerci Tepesi (1650m) bulunmaktadır. İlçemiz belediyesi 1972 yılında kurulmuştur. Hamamözü, 23 km kuzeyinde bulunan Gümüşhacıköy´ e bağlıyken 1991 yılında ilçe olmuştur. İlçemize ulaşım, Samsun – İstanbul karayolu üzerinde bulunan Amasya´ya bağlı Merzifon ve Gümüşhacıköy ilçeleri; Çorum´un Osmancık ilçesi ya da Çorum merkez ve Laçin ilçesi üzerinden yapılmaktadır.

Merzifon : Tavşan dağının güney eteklerinde, il merkezinden 46 km uzaklıkta, yüzölçümü 970 km2 olan Amasya’nın önemli bir ilçesidir. 66 adet köyü bulunan Merzifon 70.167 kişilik nüfusa sahiptir. Bunların 54.709’u ilçe merkezinde yaşamaktadır.

Taşova : Taşova İlçesi 40* 46′ 36″ kuzey enlemi ile, 36* 13′ 12″ doğu boylamı üzerinde bulunuyor. Taşova doğuda Koyulhisar’dan başlayarak, Reşadiye, Niksar ve Erbaa gibi önemli büyük ilçeleri içine alan verimli ovanın batısındadır. İlçenin doğusunda Tokat’ın Erbaa ilçesi, Batısında Amasya ve Samsun İli’nin Ladik İlçesi, kuzeyinde Samsun İli’nin Çarşamba İlçesi ve güneyinde Tokat İli’nin Turhal İlçesi bulunuyor. Taşova İlçesi’nin yüzölçümü 1025 Km karedir. Amasya’ya uzaklığı 55 km olan ilçenin ortasından Yeşilırmak geçmektedir. Taşova’ya ulaşım en kolay karayolu ile olmaktadır. İlçenin yanından geçen uluslararası E80 karayolu, Düzce Kaynaşlı’dan başlayarak, Gerede, Tosya, Osmancık, Gümüşhacıköy, Merzifon, AMASYA, Taşova, Erbaa, Niksar, Reşadiye, ERZİNCAN, Tercan, Pasinler, Horasan, Doğubeyazıt ve Gürbulak sınır kapısından İran’a kadar uzanmaktadır. Dört mevsim ulaşıma açık olan E80 karayolu, son dere düzgün olmakla beraber, çift şeritli ve asfalttır. Diğer taraftan Taşova ya en yakın havalimanına sahip 125 km uzaklıktaki Samsun, D030 Devlet yolu ile, hem deniz limanını, hem de hava limanını bulunmaktadır. Ulaşıma başka alternatif olarak, D850 Ünye devlet karayolu söyleyebiliriz. D850 devlet karayolu, Ünye, Akkuş, Niksar, Erbaa ve Taşova’ya uzanmakta, aynı zamanda Ünye limanını kullanıma sunmaktadır. Diğer taraftan Samsun’dan güneye inerek, Amasya’dan geçen ve Sivas’a ulaşan demiryolu da ulaşım alternatif oluşturmaktadır. Amasya’ya ve dolayısıyla Taşova’ya gitmek isteyenler, Samsun üzerinden demir yolundan veya karayolundan, ya da Çorum üzerinden karayolu kullanabilirler. Ankara’dan Amasya’ya gitmek isteyenler yine demiryolunu kullanabilirler, ancak 824 km uzunluğundaki bu yol biraz uzun

Gümüşhacıköy : İlçenin yüzölçümü 653 km², rakımı 810 metredir. Amasya’ya 70 km., Merzifon’a 18 km, Hamamözü’ne 23 km ve Osmancık’a 35 km uzaklıktadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ilçe merkezinde ılıman ve yağışlı, yüksek kesimlerde soğuk ve kar yağışlı olarak geçer. İlçe Merkezi Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesini İstanbul’a bağlayan Devlet karayolu üzerinde kuruludurNüfus ve İdari Yapı 2007 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Veri Tabanı sonuçlarına göre Gümüşhacıköy ilçe merkezi nüfusu 12.847, Belde ve köyler 12.785 olmak üzere toplam 25.632 nüfus mevcuttur. İlçeye bağlı 42 köy, İlçe merkezinde altı ve Gümüş beldesinde altı mahalle mevcuttur.

Suluova : Yüzölçümü 516 km2 olan Suluova’nın il merkezine uzaklığı 27 km dir. İlçe 46.479 kişilik nüfusa sahiptir. 1 belde ve 38 köy vardır.

Göynücek : Amasya’ya 46’km uzaklıkta olan Göynücek, 11.432 kişilik nüfusa sahiptir. Doğuda Tokat‘ın Zile İlçesi, ilçeye uzaklık 38 km, Batıda Çorumun Orta köy ilçesi, ilçeye uzaklık 30 km, Kuzeyde Amasya merkez uzaklık 45 km, Güneyde Yozgat’ın Aydıncık ilçesi ilçeye uzaklık 35 km’dir. İlçemize Amasya merkezden, sabah 7.30 ve akşam 17.00 saatleri arası her yarım saatte bir kalkan S.S. Göynücek 25 No’lu Minibüsçüler ve Taşıyıcılar Kooperatifine ait minibüslerle ulaşabilirsiniz. İlçemiz Türkiye de sadece illere özel bir konuma sahip olan, dört tane ilin ortasında bulunmaktadır. İlçe Çekerek Irmağı Vadisinde ve Amasya ilinin Güneybatısı yönünde kurulmuş olup Doğuda Tokat‘ın Zile İlçesi, Batıda Çorumun Orta köy ilçesi, Kuzeyde Amasya merkez, Güneyde Yozgat‘ın Aydıncık ilçesiyle sınırlıdır. İlçemizin yüz ölçümü 578 km2 olup Rakımı 450 ile 1100 m arasındadır. İlçemiz 4 Mart 1954 tarih ve 6324 sayılı yasa ile İlçe haline getirilmiştir. İlçede Damlaçimen ve Gediksaray Beldeleri ve 36 köy bulunmaktadır. İlçe merkezinde Cumhuriyet, Merkez ve Yeni Mahalle olmak üzere üç mahallesi bulunmaktadır.

Amasya Ulaşımı

Havayolu : İlimiz Merzifon ilçesinde AMASYA MERZİFON HAVAALANI bulunmaktadır. Havaalanı Amasya şehir merkezine 46 km uzaklıktadır. Türk Hava Yoları’nın İstanbul-Amasya Merzifon hattında 20 Haziran 2008 tarihinde başlayan uçuşları; haftanın her günü karşılıklı olarak yapılmaktadır. Uluslararası uçuşlara kapalı olup yanlızca iç hatlara sefer düzenlenmektedir.THY servisleri ve havaalanı taksi hizmetleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Pegasus Havayolu Şirketi tarafından haftada 3 gün İstanbul – Amasya uçuşları gerçekleştirilmektedir.Pazartesi, Perşembe ve Cumartesi günleri İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Amasya Merzifon Havalimanı’na seferler devam etmektedir. İstanbul – Merzifon kalkış saati 08.10, Merzifon – İstanbul kalkış saati 09.45 olarak devam etmektedir. Havaalanı iletişim:03585351016/17 Ayrıntılı bilgi için; 444 0 849

Karayolu : Amasya komşu illerden Samsun, Çorum ve Tokat’a devlet yolu ile bağlıdır. Amasya Otobüs Terminaline günlük ortalama 140 şehirlerarası otobüs girip çıkmaktadır. Amasya ile komşu iller Samsun ve Çorum arasında her saat araç bulmak mümkündür.Ankara ile 372 km İstanbul ile 682 km dir. Terminal iletişim:03582131202

Denizyolu : ilimizde denizyolu ulaşımı yoktur

Demiryolu : Amasya, Sivas-Samsun demiryolu üzerinde Sivas’a 261 km. Samsun’a ise 134 km. uzaklıktadır.Gar şehir merkezine bulunup Samsun ve Sivasa seferler bulunmaktadır.(DDY Tel No: 218 12 39)

Amasya Yeryüzü Şekilleri ve Bilgileri

Yakacık Göleti : [Baraj Gölü] ,

Destek Çayı : [Çay] ,

Deliçay : [Çay] ,

Tersakan Çayı : [Çay] ,

İbecik Göleti : [Baraj Gölü] ,

Karadağ : [Dağ] ,

Çekerek Irmağı : [Nehir] ,

Beşgöz Vadisi : [Ada] ,

Destek Barajı : [Baraj Gölü] ,

Tavşan Dağı : [Dağ] ,

Ezine Vadisi : [Vadi] ,

Uluköy Barajı : [Baraj Gölü] ,

Suluova Ovası : [Ova] ,

Sarıbuğday Göleti : [Baraj Gölü] ,

Borabay Gölü : [Göl] ,

Yeniköy Göleti : [Gölet] ,

Karaömer Dağı : [Dağ] ,

Akdağ : [Dağ] ,

Gediksaray Barajı : [Baraj Gölü] ,

Gökdere Vadisi : [Vadi] ,

Ayvalı Göleti : [Baraj Gölü] ,

Durucasu Vadisi : [Vadi] ,

Sarıtaş Dağı : [Dağ] ,

Geldingen Ovası : [Ova] ,

Kuruçay : [Çay] ,

Onlukköprü Vadisi : [Vadi] ,

Merzifon Ovası : [Ova] ,

İmirler Göleti : [Gölet] ,

Eğerli Dağı : [Dağ] ,

Sakarat Dağı : [Dağ] ,

Gümüşhacıköy (Sarayözü) Barajı : [Baraj Gölü] ,

Yedikır Barajı : [Baraj Gölü] ,

Ferhatarası Vadisi : [Ada] ,

Yeşilırmak : [Nehir] ,

Buzlu Dağ : [Dağ] ,

Derinöz Barajı : [Baraj Gölü] ,

Aydınca Ovası : [Ova] ,

Doğantepe Göleti : [Baraj Gölü] ,

Karaçavuş Vadisi : [Vadi] ,

Bayırlı Göleti : [Baraj Gölü] ,

Çitli Göleti : [Gölet] ,

Kızgüldüren Göleti : [Gölet] ,

Gümüş Ovası : [Ova] ,

Paşa Göleti : [Baraj Gölü] ,

Destek Vadisi : [Vadi] ,

Ortaköy Göleti : [Baraj Gölü] ,

Canik Dağları : [Dağ] ,

İnegöl dağı : [Dağ] ,

Gökdere Çayı : [Çay] ,

Çakır Dağı : [Dağ] ,

Göynücek Vadisi : [Vadi] ,