Aman Dikkat Ehliyetiniz İptal Edilebilir.

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle ehliyet ile ilgili değişiklik kararı, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdi. Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren bu konuda süreç nasıl işliyecek ve yasal süre ne zaman bitecek detaylara haberimizin devamında ulaşacaksınız.

EHLİYET DEĞİŞİMİNDE SON GÜN BELLİ OLDU

Ehliyeti yenilemek için de yine kimlik kartında olduğu gibi bir süreç izleniyor.Çipli Ehliyete geçmek için tanınan süre 31 Aralık 2020’de doluyor.

PEKİ EHLİYET DEĞİŞİMİNİ YAPARKEN NASIL BİR YOL İZLENMELİ GEREKLİ BELGELER NELER ?

Yani ‘randevu.nvi.gov.tr’ internet adresi üzerinden ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alınarak başvuru yapılabiliyor.

Başvuru için gerekli belgeler; eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, 15 liralık değişim bedelinin anlaşmalı olan bankalara yatırıldığına dair makbuz, bir biyometrik fotoğraf, kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan ve en önemlisi de ‘sürücü olur’ yazan raporu aile hekiminiz veya bakanlığa bağlı sağlık kurumlarından ve bakanlık ile anlaşmalı özel kurumlardan alabilirsiniz.Gerek gördüğü taktirde sürücüyü ilgili hekimlerin görüşü alınmak üzere Uzman.doktora sevk edilip alınan rapor ile nüfus Müdürlüğüne randevu alınarak tamamlanılacaktır.Nüfus Müdürlüğünde yapılan işlemderden sonra ehliyetiniz posta ile 1 ila 7 gün içinde adrese teslim ediliyor.

Yeni E sınıfı ehliyet 5 yıl geçerli.Diğerlerinde süre ise 10 yıl. Geçerliliğin sona ereceği tarih çipli ehliyetin üzerinde ayrıca belirtiliyor. Süre dolunca yeni ehliyet için tekrar başvuruluyor süreç tekrar başa dönüyor.